I liga: Futurenet Śląsk krok od półfinału. Trudna przeprawa Rawlplug Sokoła i przełamanie STK Czarnych

Tylko jednego zwycięstwa potrzebują jeszcze koszykarze Futurenet Śląska Wrocław, Enei Astorii Bydgoszcz i Rawlplug Sokoła Łańcut żeby awansować do półfinału I ligi. Serię porażek z WKK Wrocław przerwali natomiast STK Czarni, którzy wygrali 77:71.

Patryk Neumann
STK Czarni vs WKK Wrocław WP SportoweFakty / Arkadiusz Jastrzębski / Na zdjęciu: STK Czarni vs. WKK Wrocław
Drugi ćwierćfinałowy mecz był dla gospodarzy trochę trudniejszy od pierwszego, wygranego 94:72. Podobnie, jak w sobotę lepiej zaczęli goście. Po siedmiu punktach Piotra Niedźwiedzkiego prowadzili 9:5. Później dominował Futurenet Śląsk, który wygrywał nawet 42:25, ale przed przerwą stracił 10 "oczek" z rzędu i było tylko 49:43. W drugiej połowie ten scenariusz powtarzał się. Faworyt uciekał i tracił przewagę, ale pomimo gorącej, derbowej atmosfery zwycięstwo nie było zagrożone.

Futurenet Śląsk wykonywał aż 45 rzutów wolnych. Trafił 37 prób, a Górnik Trans.eu 21/26. Gospodarze byli też nieznacznie lepsi w zbiórkach (36:34) i popełnili o jedną stratę mniej. Ponownie najlepszym koszykarzem zwycięskiej ekipy był Krzysztof Jakóbczyk - 22 punkty i siedem zbiórek. Dla Górnika 22 punkty i dziewięć zbiórek uzyskał Niedźwiedzki. Wspierali go Krzysztof Spała i Hubert Kruszczyński, ale Futurenet Śląsk miał Norberta Kulona oraz Aleksandra Dziewę.

Genialny mecz koszykarza w II lidze. Zdobył 50 punktów!

Drugie zwycięstwo odniosła też Enea Astoria, która pokonała Biofarm Basket 87:75. Mecz w Bydgoszczy miał dziwny przebieg. Gospodarze po serii 15 punktów z rzędu prowadzili 17:2, a następnie 23:6. Poznaniacy szybko się jednak odrodzili i już w pierwszej połowie wygrywali 36:31. Na przerwę schodzili ze stratą trzech "oczek". W trzeciej kwarcie jeszcze raz uzyskali przewagę (58:52), ale od tego czasu dominowała drużyna Grzegorza Skiby. Jej mankamentem były rzuty wolne. Trafiła 17/28 prób, ale zaczęła od 3/10. Gospodarzy do sukcesu poprowadził Grzegorz Kukiełka - 18 punktów i sześć asyst. W pierwszej połowie zdobył 16 "oczek" (7/8 z gry). Marcin Nowakowski miał 12 punktów, dziewięć zbiórek i sześć asyst, ale popełnił też kilka prostych strat.

Trudną, ale zwycięską przeprawę z GKS-em Tychy miał Rawlplug Sokół Łańcut. Goście od początku postawili wszystko na jedną kartę. Prowadzili 21:10, ale szybko dali się dogonić. Po 20 minutach wygrywali jeszcze punktem. Po zaciętej końcówce ulegli jednak 79:83 i są w trudnej sytuacji. Różnicę zrobiły zbiórki (41:27) i podobnie, jak we Wrocławiu rzuty wolne (22 celne gospodarzy przy siedmiu gości). Liderem Rawlplug Sokoła był Maciej Klima - 22 punkty i osiem zbiórek. Dla śląskiej ekipy 25 "oczek" rzucił Michał Jankowski, a 11 asyst rozdał Piotr Wieloch. Rozgrywający trafił jednak tylko 2/10 rzutów.

Po trzech porażkach (licząc rundę zasadniczą) sposób na WKK Wrocław znaleźli STK Czarni Słupsk. Zwyciężyli oni 77:71 i w rywalizacji play-off jest 1:1. Goście rzucili się w pogoń w ostatnich minutach. Zakończyli mecz serią 10 punktów z rzędu, ale kolejny raz w hali Gryfia nie zdołali odwrócić sytuacji. Gospodarzom nie przeszkodziły aż 22 straty przy 12 rywali. Wyraźnie wygrali oni zbiórki (46:27).

Energa Kotwica wyrównała stan rywalizacji z SKK Siedlce. Goście prowadzili 17:10, ale później gospodarze pokazali, dlaczego są faworytem w tej parze. Uzyskali nawet 24 punkty przewagi. Zwyciężyli tylko 82:71 ulegając w ostatniej kwarcie 15:28. W sumie pięciu koszykarzy z Kołobrzegu zdobyło 10 lub więcej punktów. Daniel Grujić - 21 punktów i 11 zbiórek oraz Łukasz Bodych osiągnęli double-double.

Polfarmex Kutno rozgromił AZS AGH Kraków 105:69 i jest blisko pozostania w I lidze. Wyżej notowany zespół już w pierwszej połowie zdobył 62 punkty. Wynik byłby jeszcze bardziej okazały, gdyby gospodarze wykorzystywali rzuty wolne (22/39). Patryk Gospodarek uzyskał 23 punkty i sześć asyst, a Michał Marek 20 punktów (6/7 z gry) i 10 zbiórek. Elektrobud-Investment ZB po raz drugi wygrał z Księżakiem Syntex. W niedzielę było 77:67. Goście z Łowicza świetnie finiszowali (14:4), ale tylko zmniejszyli rozmiary porażki i do utrzymania potrzebują trzech zwycięstw z rzędu. Ekipie Andrzeja Kierlewicza nie przeszkodził fakt, że ze względu na zajętą halę rozgrywała swoje domowe mecze nie w Pruszkowie, a w Ożarowie Mazowieckim.

Wyniki niedzielnych spotkań play-off (do trzech zwycięstw):

Futurenet Śląsk Wrocław - Górnik Trans.eu Wałbrzych 94:85 (27:17, 22:26, 27:24, 18:18)

Futurenet Śląsk: Jakóbczyk 22, Kulon 19, Dziewa 16, Skibniewski 14, Musiał 13, Michałek 5, Leńczuk 3, Tomczak 2, Sasik 0, Zagórski 0.

Górnik Trans.eu: Niedźwiedzki 22, Spała 18, Kruszczyński 16, Wróbel 15, Małecki 7, Glapiński 5, Der 2, Durski 0, Krzywdziński 0, Ratajczak 0.

Stan rywalizacji: 2-0 dla Futurenet Śląska

Enea Astoria Bydgoszcz - Biofarm Basket Poznań 87:75 (25:17, 20:25, 19:20, 23:13)

Enea Astoria: Kukiełka 18, Grod 15, Nowakowski 12, Aleksandrowicz 10, Dłuski 10, Frąckiewicz 10, Śpica 8, Szyttenholm 2, Fatz 1, Pochocki 1, Kondraciuk 0.

Biofarm Basket: Flieger 14, Rostalski 12, Jankowski 11, Kurpisz 11, Samsonowicz 11, Metelski 8, Smorawiński 3, Czyż 2, Tomaszewski 2, Woroniecki 1, Bręk 0.

Stan rywalizacji: 2-0 dla Enei Astorii

Rawlplug Sokół Łańcut - GKS Tychy 83:79 (14:21, 29:23, 15:14, 25:21)

Rawlplug Sokół: Klima 22, Małgorzaciak 18, Sewioł 13, Kulikowski 9, Zywert 8, Szymański 6, Karolak 5, Pruefer 2.

GKS: Jankowski 25, Bogdanowicz 10, Krakowczyk 10, Szymczak 10, Zmarlak 10, Maj 8, Wieloch 4, Majka 2.

Stan rywalizacji: 2-0 dla Rawlplug Sokoła

STK Czarni Słupsk - WKK Wrocław 77:71 (22:18, 16:11, 20:18, 19:24)

STK Czarni: Jakubiak 18, Kordalski 17, Pełka 10, Rduch 10, Długosz 8, Cechniak 6, Wieczorek 5, Wyszkowski 3, Seweryn 0.

WKK: Jędrzejewski 20, Pieloch 15, Patoka 13, Uberna 11, Rutkowski 7, Fiedukiewicz 3, Ścibisz 2, Ciechociński 0, Józefiak 0, Kroczak 0.

Stan rywalizacji: 1-1

Wyniki niedzielnych spotkań play-out (do trzech zwycięstw):

Energa Kotwica Kołobrzeg - SKK Siedlce 82:71 (28:20, 17:14, 22:9, 15:28)

Energa Kotwica: Grujić 21, Ryżek 14, Przyborowski 12, Stanios 12, Bodych 10, Zalewski 6, Wrona 5, Suliński 2.

SKK: Wróbel 23, Janik 17, Pławucki 11, Sobiło 8, Król 5, Sadło 5, Strzelecki 2, Sirijatowicz 0.

Polfarmex Kutno - AZS AGH Kraków 105:69 (28:21, 34:17, 19:21, 24:10)

Polfarmex: Gospodarek 23, Marek 20, Pawlak 13, Majewski 10, Fiszer 9, Czyżnielewski 7, Obarek 7, Sobczak 6, Andrzejewski 4, Żmudzki 4, Nowicki 2.

AZS AGH: Deja 15, Koperski 12, Podworski 8, Włodarczyk 8, Mamcarczyk 7, Wasyl 6, Borówka 4, Zych 4, Dyrda 3, Czerwonka 2, Jakubek 0, Kędel 0.

Stan rywalizacji: 2-0 dla Polfarmexu

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - KS Księżak Syntex Łowicz 77:67 (20:24, 15:11, 24:17, 18:15)

Elektrobud-Investment ZB: Kamiński 16, Szwed 16, Cetnar 14, Paszkiewicz 11, Tradecki 10, Wieluński 7, Ornoch 3, Drewniak 0, Hałas 0, Miłak 0, Olszewski 0.

Księżak Syntex: Ratajczak 24, Kobus 14, Motel 9, Salamonik 9, Stopierzyński 5, Grzeliński 3, Świderski 3, Gładki 0, Kwiatkowski 0, Nieporęcki 0, Włuczyński 0.

Stan rywalizacji: 2-0 dla Elektrobud-Investment ZB

Czy Futurenet Śląsk Wrocław w Wałbrzychu zakończy rywalizację z Górnikiem Trans.eu?