Memoriał Romana Wysockiego: Spójnia z Kingiem w finale. Gospodarze pokonali AZS Koszalin

Do finału memoriału Romana Wysockiego rozgrywanego w Stargardzie awansowali gospodarze, którzy po emocjonującej końcówce pokonali AZS Koszalin 80:78. Ich rywalem będą koszykarze Kinga Szczecin.

Patryk Neumann
Marcin Dymała WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Marcin Dymała
Tradycyjny turniej rozpoczął się od pojedynku Kinga Szczecin z Energą Kotwicą Kołobrzeg. To było jednostronne spotkanie. Zespół z I ligi tylko przez kilka minut drugiej kwarty nawiązywał wyrównaną walkę. W pozostałych fragmentach nie mógł przebić się przez mocną defensywę przeciwnika. King udzielił ekipie z Kołobrzegu drugiej srogiej lekcji. W sobotę było 103:51, a dwa tygodnie wcześniej na turnieju w Koszalinie 109:64.

Udany debiut w Wilkach miał Kaspars Vecvagars, który zdobył 18 punktów.
Skuteczni byli również Litwini - Martynas Sajus, Tauras Jogela i wybrany MVP spotkania Martynas Paliukenas. Nie zagrał natomiast narzekający na uraz stawu skokowego Paweł Kikowski. W Enerdze Kotwicy tylko Szymon Ryżek i Łukasz Bodych uzyskali dwucyfrowy dorobek.

Hitem dnia miał być drugi mecz i pojedynek Spójni z AZS-em nie rozczarował. Gospodarze nie wybrali sobie najłatwiejszej drogi do finału. Chcieli sprawdzić się z ligowym przeciwnikiem. W nagrodę za zwycięstwo w niedzielę zmierzą się z Kingiem, który będzie dla nich jeszcze trudniejszym wyzwaniem. Do tego będzie to zapowiedź tego, co wydarzy się 6 października, gdy te drużyny spotkają się w 1. kolejce Energa Basket Ligi.

Sobotni pojedynek trzymał w napięciu do końca. Obie ekipy miały swoje momenty. AZS prowadził 6:0, a w drugiej kwarcie nawet 27:18. Pomiędzy tymi fragmentami na boisku dominowała pierwsza piątka desygnowana przez Krzysztofa Koziorowicza (16:8). Kapitalnie prezentował się Anthony Hickey. Rozgrywający we wcześniejszych meczach udowodnił, że może kreować kolegom wiele pozycji rzutowych. Z AZS-em był bardziej strzelcem. Zdobył 23 punkty. Trafił 5/7 prób z dystansu.

Amerykanin słusznie został wybrany zawodnikiem meczu. Nie oznacza to, że był to idealny występ. Wykorzystał on tylko 4/10 rzutów wolnych, w tym 2/7 w czwartej kwarcie. W takiej sytuacji pomimo dobrej gry Spójnia do końca musiała walczyć o zwycięstwo. Jeszcze na 22 sekundy przed syreną kończącą czwartą kwartę było 78:78. Wtedy jednak stargardzianie dali się faulować. Hickey trafił pierwszy rzut. Drugi spudłował, ale goście wybili piłkę na aut. W kolejnej akcji faulowali Nicka Madraya, a skrzydłowy trafił raz i dał względny spokój swojej drużynie. Akademicy nie zdołali już odpowiedzieć.

W AZS-ie kolejne dobre zawody grał Aleksandar Radulović - 19 punktów i dziewięć asyst. Wspierali go Dragoslav Papić i Grzegorz Surmacz, ale było to trochę za mało i koszykarze z Koszalina doznali drugiej porażki z rzędu. W środę ulegli Czarnym Słupsk. W niedzielę o godz. 10:00 zagrają o trzecie miejsce w turnieju z Energą Kotwicą Kołobrzeg. Finał o 12:30.