Brak gwizdka i wygrana na 2:0. BM Slam Stal o triumf od finałów Energa Basket Ligi

Ogromne kontrowersje i druga wygrana BM Slam Stali Ostrów Wielkopolski. Niesamowity D.J. Newbill był faulowany w rzucie na wygraną, ale gwizdki sędziów milczały. Ostrowianie wygrali 82:81 i są o wygraną od finałów Energa Basket Ligi.

Krzysztof Kaczmarczyk
Marc Carter WP SportoweFakty / Jacek Wojciechowski / Na zdjęciu: Marc Carter
D.J. Newbill rozgrywał swój koncert w Ostrowie Wielkopolskim. Zdobył aż 34 punkty i w emocjonującej końcówce miał rzut na wygraną. Niestety dla niego i Twardych Pierników sędziowie nie odgwizdali przewinienia Marca Cartera przy rzucie na wygraną i to BM Slam Stal jest bliska finałów Energa Basket Ligi.

Amerykański rzucający, który dołączył do Twardych Pierników w końcówce sezonu rozgrywał swoje najlepsze zawody odkąd pojawił się w Polsce. Już do przerwy miał 18 punktów, ale to BM Slam Stal prowadziła 40:39 pomimo faktu, że goście mieli nawet 10 punktów przewagi.

W drugą połowę zdecydowanie lepiej weszli gospodarze. Szalał Mateusz Kostrzewski i ostrowianie powiększali swoją przewagę, która rekordowo osiągnęła pułap nawet 12 punktów. Podopieczni Dejana Mihevca nie zamierzali się jednak poddać.

Twarde Pierniki zaczęły grać agresywnie, a nie do zatrzymania był Newbill. Ten trafiał z dystansu, skutecznie penetrował pod kosz wymuszając przewinienia i wciąż aktualni wicemistrzowie Polski nie tylko wrócili do meczu, ale i objęli prowadzenie 73:69.

Wtedy uaktywnił się Marc Carter. Ten w samej czwartej kwarcie zaliczył aż 15 punktów. To po jego trójce na pół minuty przed końcem Stal wyszła na prowadzenie 82:80. Potem Newbill wykorzystał 1 z 2 rzutów wolnych, ale piłka pozostała w posiadaniu Polskiego Cukru.

Torunianie mieli 14 sekund na swoją akcję. Piłka powędrowała w ręce Newbilla, a ten długo kozłował. W końcu zdecydował się na rzut. Carter popełnił ewidentne przewinienie uderzając rywala w rękę, ale sędziowie go nie dostrzegli. Piłka nie doleciała do kosza, a gracze BM Slam Stali mogli cieszyć się z sukcesu.

Ostrowianie mieli swoich dwóch wielkich bohaterów - obaj rozpoczęli mecz z ławki. Kostrzewski i Carter zdobyli łącznie aż 44 punkty. Po stronie pokonanych ponownie zawiedli Aaron Cel i Karol Gruszecki, którzy tym razem łącznie zdobyli zaledwie 2 oczka. Bez nich Polski Cukier Toruń na pewno nie zdoła wywalczyć awansu do finałów.

Teraz rywalizacja przenosi się do Areny Toruń. Trzeci mecz rozegrany zostanie tam we wtorek 15 maja. Początek o godzinie 17:45. Rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw.

BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Polski Cukier Toruń 82:81 (14:22, 26:17, 22:21, 20:21)