I liga: Jamalex Polonia zdobyła Tychy, udany powrót Radosława Hyżego na ławkę Śląska

Zadziałał efekt nowej miotły. WKS Śląsk pokonał w Prudniku tamtejszą Pogoń, 74:69. Radosław Hyży udanie rozpoczął zatem pracę w nowym-starym miejscu. Z kolei w najciekawszym sobotnim meczu, Jamalex Polonia odprawiła z kwitkiem GKS, wygrywając 108:85.

Dawid Siemieniecki
zespół Jamaleksu Polonii 1912 Leszno Materiały prasowe / Polonia Leszno / Na zdjęciu: zespół Jamaleksu Polonii 1912 Leszno

Przegrana różnicą 8 oczek druga kwarta, okazała się kluczową dla losów spotkania pomiędzy Pogonią Prudnik a WKS Śląskiem Wrocław. Choć gospodarze po zmianie stron robili wszystko, aby wynik odwrócić na swoją korzyść, finalnie nie dogonili wrocławian. Radosław Hyży odniósł tym samym pierwsze zwycięstwo jako trener w tym sezonie. Pracując jeszcze w Kłodzku, od początku rozgrywek zanotował bowiem bilans 0-5.

W bardzo ofensywnym pojedynku w Tychach (łącznie 193 punkty obu ekip), gospodarze musieli uznać wyższość Jamalex Polonii 1912 Leszno. Podopieczni Łukasza Grudniewskiego zagrali koncertowo w ataku, szczególnie w pierwszej połowie, w której zdobyli aż 63 punkty! Nie do zatrzymania dla obrońców GKS-u był - niemal bezbłędny tego dnia - Kamil Chanas. Były reprezentant Polski zdobył dla leszczynian 30 punktów (12/13 z gry).

Kłopotów z pokonaniem Zetkamy Doral Nysy Kłodzko nie mieli natomiast zawodnicy Spójni Stargard. Należy jednak podkreślić, że do przerwy było "tylko" 42:36. Po powrocie z szatni goście byli już jednak kompletnie bezradni. Gracze Krzysztofa Koziorowicza zdominowali boiskowe wydarzenia i wygrali pewnie, a szalał zwłaszcza Hubert Pabian (26 pkt. i 8 zb.). Tym samym debiut nowego opiekuna kłodzczan, Marcina Grygowicza, okazał się nieudany.

Najbardziej wyrównany sobotni mecz na zapleczu PLK odbył się w Tarnobrzegu, gdzie naprzeciw siebie stanęły Siarka i Enea Astoria. Choć końcowy wynik nie do końca na to wskazuje, pojedynek przez długi czas był bardzo zacięty. Gospodarze odskoczyli znacznie na 3,5 minuty przed końcem, kiedy od stanu 63:62, zdobyli 7 oczek z rzędu.

Późniejsza walka niemal punkt za punkt na nic się już jednak nie zdała gościom, którzy - co ciekawe - po wszystkich (5) przerwach na żądanie swojego trenera, popełnili pięć strat. Dwa punkty zostały zatem w Tarnobrzegu, a Wiktor Sewioł dołączył do Chanasa i Pabiana w kwestii rewelacyjnych sobotnich występów. 20-latek wywalczył 29 punktów (13/17 z gry) i 9 zbiórek.

Wyniki sobotnich spotkań 7. kolejki I ligi:

Pogoń Prudnik - WKS Śląsk Wrocław 69:74 (18:19, 15:23, 16:13, 20:19)

Pogoń: Prostak 20, Bogdanowicz 13, Zieliński 10 (11 zb.), Wielechowski 7, Filipiak 6, Strzelecki 5, Mordzak 4, Garwol 2, Krawiec 2, Czyżewski 0.

Śląsk: Pławucki 15, Grzeliński 14, Mroczek-Truskowski 14, Krakowczyk 9, Dziewa 8, Musiał 7, Michałek 6, Jakubiak 1, Bluma 0.

GKS Tychy - Jamalex Polonia 1912 Leszno 85:108 (27:30, 19:33, 20:20, 19:25)

GKS: Kowalewski 21, Małgorzaciak 18, Kulon 14, Hałas 11, Nowerski 7, Słupiński 4, Szymczak 4, Musiał 3, Deja 2, Fenrych 1, Usendiah 0.

Jamalex Polonia: Chanas 30, Sirijatowicz 15, Trubacz 15, Kaczmarzyk 14, Kobel 9, Rostalski 8, Wrona 7, Sanny 6, Milczyński 4, Kurkowiak 0.

Spójnia Stargard - Zetkama Doral Nysa Kłodzko 91:61 (27:14, 15:22, 27:14, 22:11)

Spójnia: Pabian 26, Dymała 16, Czujkowski 12, Bręk 11, Pytyś 11, Fraś 8, Koziorowicz 3, Pryć 2, Hoszczaruk 1, Raczyński 1.

Zetkama: Kulon 12, Kowalski 11, Sanny 10, Jodłowski 9, Wojciechowski 7, Rutkowski 6, Kliniewski 2, Lipiński 2, Kasiński 1, Muskała 1, Weiss 0.

Siarka Tarnobrzeg - Enea Astoria Bydgoszcz 77:68 (20:19, 20:18, 15:16, 22:15)

Siarka: Sewioł 29, Czyżnielewski 9, Zalewski 9, Długosz 8, Stanios 8, Nowicki 7, Niedźwiedzki 5, Gazarkiewicz 2, Pabianek 0, Rypiński 0.

Enea Astoria: Grod 16 (14 zb.), Bierwagen 14, Śpica 10, Gospodarek 8, Frąckiewicz 7, Barszczyk 5, Pochocki 4, Fatz 2, Szyttenholm 2, Korniiets 0.