Final Four Euroligi: sensacja i dogrywka w półfinałach! Faworyt przepadł

W piątek rozpoczął się turniej Final Four Euroligi kobiet. Już na starcie doszło do sensacji i wygranej Fenerbahce Stambuł z UMMC Jekaterynburgiem. O losach drugiego półfinału decydowała dogrywka.

Krzysztof Kaczmarczyk
WP SportoweFakty

UMMC to największy potentat w europejskiej koszykówce i każda porażka tej ekipy jest sensacją. Murowany faworyt do wygrania Euroligi doznał w piątek klęski. W domowym turnieju Final Four nie zdołał wygrać półfinału z Fenerbahce Stambuł.

Rosyjska maszyna rozpoczęła bardzo dobrze, a nie do zatrzymania była Diana Taurasi (26 punktów w meczu). Rywalki nie dały jednak za wygraną. W połowie trzeciej kwarty Fenerbahce wyszło na prowadzenie i nie oddało go do samego końca.

Taurasi nie miała wsparcia, a po drugiej stronie doskonale grały byłe koszykarki Wisły Can-Pack Kraków Allie Quigley - Jantel Lavender. Obie zaliczyły łącznie 38 punktów, a ekipa ze Stambułu okazała się lepsza, wygrywając 70:61.

W Fenerbahce było widać zdecydowanie większe zaangażowanie i determinację. Pokazuje to m.in. wygrana walka na tablicach, gdzie koszykarki ze Stambułu zaliczyły 47 zbiórek - o 20 więcej od rywalek. Brylowała w tym elemencie Candace Parker, która zapisała ich w statystykach aż 15.

Rosyjski honor obroniła ekipa Dynamo Kursk, która po dogrywce pokonała ZVVZ USK Praga. Długo jednak nie zapowiadało się na takie rozstrzygnięcie, a największa w tym zasługa Candice Dupree.

Amerykańska podkoszowa grała doskonale. Już po pierwszej połowie miała na swoim koncie 22 punkty. Ostatecznie mecz zakończyła z dorobkiem 39 "oczek" i 13 zbiórek. To nie pomogło.

Dynamo musiało odrabiać straty, a w końcówce czwartej kwarty stanęło przed szansą na wygraną. Tatiana Vidmer wykorzystała jednak tylko jeden z dwóch rzutów wolnych na 1,6 sekundy przed końcem.

Dogrywka należała do Angel McCoughtry. Amerykańska gwiazda w dodatkowej części meczu zaliczyła 8 "oczek", a Dynamo wygrało ostatecznie 87:80.