Asta zostaje w I lidze - relacja z meczu Astoria Bydgoszcz - MOSiR PBS Bank KHS Krosno

Pomimo wysokiej przegranej z Mosirem Krosno, koszykarze Astorii Bydgoszcz zostają w I lidze. To wszystko stało się możliwe dzięki wygranej Spójni Stargard Szczeciński nad Zniczem Basket Pruszków.

Adrian Dudkiewicz

Bydgoskich koszykarzy w sobotę interesował nie tylko swój pojedynek, ale również wynik spotkania w Stargardzie Szczecińskim. W przypadku swojej porażki, ale zwycięstwa Spójni nad najgroźniejszym rywalem, czyli Zniczem Basket Pruszków, to Astoria na dwie kolejki przed końcem miała mieć zapewnione utrzymanie na zapleczu Tauron Basket Ligi. Tak też się stało, bo zespół prowadzony przez Ireneusz Purwinieckiego pokonał ekipę z Mazowsza 57:54.

Astoria swój mecz rozpoczęła pół godziny wcześniej i przez dwie kwarty dzielnie walczyła z bardziej doświadczonym rywalem. W tej części gry sporo kontrowersji wywołał faul techniczny dla lidera gospodarzy Doriana Szyttenholma przy stanie 23:25. Wówczas z tej akcji krośnianie zdobyli cztery punkty i wyraźnie odskoczyli bydgoszczanom. Pomimo to druga część zapowiadała się ciekawie.

Nic z tych rzeczy się nie stało. Wicelider tabeli za sprawą doświadczonego Dariusza Wyki rozklepał bydgoską obroną i w tej części gry zdobył aż 31 punktów. Koszykarze Astorii mieli wyraźny problem z rozbijaniem najlepszej obrony w całych I-ligowych rozgrywkach. Dopiero w czwartej kwarcie rozluźnieni goście pozwolili miejscowym na zdobycie większej ilości "oczek". Dobre wrażenie na parkiecie zostawili młodzi Karol Kutta i Szymon Milczyński.

- Z niektórymi zawodnikami trzeba będzie przeprowadzić bardzo poważne rozmowy - zastrzegł trener gospodarzy Aleksander Krutikow. - W pierwszej kwarcie mieliśmy zbyt dużo strat. Będziemy oglądać i analizować tą porażkę. Przede wszystkim zabrakło dobrej defensywy i obrony jeden na jednego. Od tego rozpoczął się pogrom mojej drużyny, a nasze akcje ofensywne nie przyniosły rezultatu, brakowało też czystych pozycji do rzutów.

Za tydzień bydgoszczanie w meczu przysłowiową pietruszkę podejmą na własnym parkiecie MKS Start Lublin. Będzie to też pożegnanie starej hali przy ulicy Waryńskiego, bo od nowego sezonu Aście służyć będzie nowy obiekt koło Łuczniczki. Natomiast Mosir Krosno zmierzy się u siebie w potyczce na szczycie z Polfarmexem Kutno.