Polacy postraszyli mistrzów Europy!

Polscy koszykarze jak równy z równym walczyli z mistrzami Europy w towarzyskim meczu w Castellon de la Plana. Ostatecznie Hiszpanie pokonali biało-czerwonych 70:66.

Jacek Konsek

Po niezbyt udanym turnieju w Trydencie polscy koszykarze pozytywnie zaskoczyli we wtorkowy, późny wieczór, udanie rywalizując z mistrzami Europy, głównym kandydatem do złota podczas zbliżających się mistrzostw Europy. Mimo porażki czterema oczkami podopiecznym Dirka Bauermanna należą się słowa uznania.

Początek spotkania nie zapowiadał wyrównanej rywalizacji. Kolektywnie grający koszykarze z półwyspu Iberyjskiego wyszli na prowadzenie 19:11 i kontrolowali wydarzenia na parkiecie. Polacy szybko jednak ocknęli się i zanotowali kapitalny początek drugiej kwarty. Seria 11:0 i koncertowa gra Maciej Lampe (13 punktów w pierwszej połowie) spowodowało, że Polacy prowadzili różnicą nawet sześciu oczek.

Hiszpanie po sześciu minutach bez punktów wrócili do gry dopiero po trafieniu Marca Gasola. Do przerwy biało-czerwoni prowadzili 35:31, notując 56 proc. skuteczność z gry!

Po przerwie było nawet 49:42 dla Polaków po trójce Michała Chylińskiego. To właśnie ten element (10/25 za trzy) był we wtorek bardzo groźną bronią podopiecznych Bauermanna.

Polakom sił starczyło do połowy czwartej kwarty. Wtedy kluczowe akcje przeprowadzili gracze gospodarzy. Najpierw akcją 2+1 popisał się Gasol, a chwilę potem istotną trójkę trafił Pablo Aguilar. Mimo ambitnej końcówki nasi rodacy nie odrobili już strat.

Lampe wywalczył 13 punktów, miał osiem zbiórek i cztery asysty. Double-double zanotował Michał Ignerski, autor 12 oczek i 11 zbiórek.

Warto podkreślić aż 20 asyst Polaków, w tym siedem najlepszego w tym elemencie Thomas Kelati. Biało-czerwoni wygrali również walkę na deskach w stosunku 38:34.

16 punktów dla zwycięzców uzbierał Jose Calderon, który trafił cztery trójki.

Hiszpania będzie przeciwnikiem Polaków w grupie C. Z obrońcami tytułu zmierzymy się 8 września o 14:30.

Hiszpania - Polska 70:66 (21:13, 10:22, 14:14, 25:17)

Hiszpania: Jose Calderon 16, Marc Gasol 14, Rudy Fernandez 11, Sergio Rodriguez 11, Pablo Aguilar 5, Segio Llull 4, Alex Mumbru 3, Victor Claver 2, Fernando San Emeterio 2, Xavier Rey 2, Ricky Rubio 0, Geman Gabriel 0.

Polska: Maciej Lampe 13, Michał Ignerski 12 (11 zb), Thomas Kelati 8, Przemysław Karnowski 6, Michał Chyliński 6, Przemysław Zamojski 5, Krzysztof Szubarga 4, Mateusz Ponitka 4, Damian Kulig 3, Adam Waczyński 3, Łukasz Koszarek 2, Adam Hrycaniuk 0.

Koszykówka na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Tylko dla fanów basketu! Kliknij i polub nas.