NBA: Heat pokonali Hawks. Spurs wygrali po dogrywce - Lin wraca do formy

Mistrzowie NBA - Miami Heat wygrali ważne starcie z Atlantą Hawks. San Antonio Spurs potrzebowali dogrywki, aby zwyciężyć z Houston Rockets. Świetne mecze rozegrali Tony Parker i Jeremy Lin.

Cezary Szwarc

Najlepsza drużyna konferencji zachodniej i jednocześnie team zaliczający najlepszy bilans wygranych na wyjeździe (11:2) - San Antonio Spurs, przybył do Houston, aby zmierzyć się z miejscowymi Rockets.

W spotkaniu udziału nie mógł wziąć gwiazdor miejscowych - James Harden, który zmaga się z kontuzją kostki. Większa odpowiedzialność miała spocząć więc na innych zawodnikach, a jak się później okazało, największą jej część wziął na siebie Jeremy Lin.

Spotkanie było zacięte i rozgrywane w bardzo ofensywnym stylu. Najlepiej pokazała to chyba druga kwarta, w której Ostrogi zdobyły aż 41 punktów, a ich rywale niewiele mniej, bo 36. W ostatnich minutach regulaminowego czasu gry obie ekipy miały szansę na zaliczenie zwycięskiego rzutu. Niestety ani Jeremy Lin, ani Tim Duncan nie zdołali rozegrać skutecznych akcji. Dogrywkę zdominowali już jednak przyjezdni - 14-6 i to oni mogli cieszyć się z wygranej.

Mecz życia dla Spurs rozegrał Gary Neal - 29 punktów. Niesamowicie zagrał Tony Parker, który skompletował triple-double na poziomie 27 oczek, 12 zbiórek i 12 asyst.

W drużynie pokonanych, niczym w pamiętnych meczach dla New York Knicks, świetnie grał Jeremy Lin. Rozgrywający zanotował 38 punktów, do których dołożył jeszcze 7 asyst.

***

Atlanta Hawks rozgrywa aktualnie jeden z lepszych startów sezonu od wielu lat. Przed meczem z Miami Heat drużyna notowała 9 wygranych w ostatnich 10 spotkaniach. Zespół ze stanu Georgia nie zdołał jednak przedłużyć tej szczęśliwej passy.

- Popełniliśmy wiele błędów w obronie. Rywale łatwo odnajdywali wolne pozycje rzutowe i trafiali na wysokiej skuteczności. Grając w taki sposób, nie mogliśmy wygrać z mistrzami NBA - komentował po meczu trener Hawks, Larry Drew.

Gospodarze rzeczywiście rzucali dużo lepiej od przyjezdnych. Ich skuteczność z gry wyniosła ponad 58%, przy 42% Jastrzębi. O 10% celniej trafiali zza łuku - 42% do 32%. Heat grali również bardziej zespołowo i dzięki ucieczce w trzeciej kwarcie zapewnili sobie wygraną 101:92.

LeBron James wykazał się kilkoma bardzo efektownymi zagraniami oraz zaliczył 27 oczek, 7 zbiórek i 6 asyst. O jeden punkt mniej zanotował Dwyane Wade, a double-double - 14 punktów i 10 zbiórek wywalczył Chris Bosh.

Dla Hawks najlepiej zagrali Josh Smith i Al Horford. Pierwszy uzbierał 22 oczka i 6 asyst, natomiast drugi skompletował podwójną zdobycz na poziomie 20 punktów i 11 zbiórek.

***

Ciekawie było również w Filadelfii, gdzie po ciężkim boju 76ers zdołali wyrwać zwycięstwo nad Detroit Pistons.

Na 40 sekund przed końcem gospodarze prowadzili różnicą zaledwie trzech oczek i wydawało się, że Tłoki z bardzo dobrze dysponowanymi Gregiem Monroe i Brandonem Knightem, mogą spokojnie doprowadzić jeszcze do dogrywki lub wygrać mecz.

Nie ich nieszczęście wspaniałe zawody rozgrywał również Jrue Holiday, który w najważniejszym momencie trafił decydujący rzut z półdystansu. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 104:97 dla 76ers.

Jrue zdobył ogółem 25 oczek, do których dodał jeszcze 5 zbiórek i 8 asyst. Wsparł go Thaddeus Young ze swoimi 20 punktami. Evan Turner zaliczył z kolei bardzo wszechstronne zawody, notując 18 oczek, 11 zbiórek i 7 asyst. W drużynie pokonanych Greg Monroe mógł pochwalić się 22 punktami i 7 zbiórkami. Dokładnie tyle samo punktów zdobył też Brandon Knight, a 19 oczek z ławki rezerwowych dołożył jeszcze Rodney Stuckey.