Ambitnie, ale bez wygranej - relacja z meczu Czarnogóra - Polska

Czarnogóra nadal niepokonana w grupie B eliminacji do Women EuroBasket 2013. W swoim trzecim meczu podopieczne Miodraga Baleticia w pokonanym polu pozostawiły biało-czerwone.

Krzysztof Kaczmarczyk

Faworyt nie zawiódł i wygrał pewnie. Polkom nie można było jednak odmówić woli walki i ambicji. Ostatecznie po walce podopieczne Jacka Winnickiego przegrały na Bałkanach z Czarnogórą różnicą dziewięciu oczek. Było to pierwsza porażka biało-czerwony w eliminacjach do Women EuroBasket 2013.

Już przed meczem wiadomo było, że zadanie będzie bardzo trudne. Polska zagrała bez Pauliny Pawlak, a w drużynie rywalek w składzie pojawiła się Iva Perovanovic, której występ z powodu urazu stawu skokowego, stał pod znakiem zapytania.

Brak Pawlak szybko wykorzystała doświadczona Jelena Skerovic, która w pierwszej połowie niepodzielnie panowała na parkiecie. Była zawodniczka m.in. Wisły Can Pack Kraków nie tylko znakomicie dogrywała piłki do partnerek, ale i sama zdobywała ważne punkty. To wszystko przełożyło się na dwunastopunktowe prowadzenie po pierwszej połowie.

Po przerwie "Skera" nieco spuściła z tonu, ale jej zespół nadal grał bardzo dobrze. Swoje punkty zdobywała Jelena Dubljevic, a przewaga Czarnogóry osiągnęła już nawet pułap 18 oczek. Wtedy jednak do ataku ruszyły biało-czerwone, a punkty Izabeli PiekarskiejJoanny Walich dawały nadzieję na emocjonującą końcówkę. Rywalki jednak do końca w pełni kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie.

Czarnogóra w ciągu ostatnich pięciu minut nie potrafiła zdobyć punktu, co nasze reprezentantki wykorzystały na zmniejszenie strat z 17 do 9 punktów, przegrywając ostatecznie 59:50.

Najlepszą zawodniczką w szeregach polskiej reprezentacji była Agnieszka Skobel, która nie tylko była najskuteczniejsza w całym meczu, ale i dzielnie wypełniała lukę na pozycji rozgrywającej, gdzie brakowało wspomnianej Pawlak.

Wśród pokonanych 11 punktów, 7 asyst i 7 zbiórek wywalczyła Skerovic, która nawet na sekundę nie usiadła na ławce rezerwowych. Najskuteczniejsza wśród triumfatorek była z kolei Eshaya Murphy. Naturalizowana Amerykanka uzyskała 12 punktów. Dla Czarnogóry była to trzecia wygrana w trzecim meczu eliminacji.

W swoim kolejnym meczu polskie koszykarki zmierzą się z Serbią. Mecz odbędzie się w najbliższą sobotę w Krośnie.

Czarnogóra - Polska 59:50 (15:8, 18:13, 17:13, 9:16)

Czarnogóra: Eshaya Murphy 12, Jelena Skerovic 11, Jelena Dubljevic 11, Snezana Aleksic 11, Iva Perovanovic 8, Ana Turcinovic 6, Natasa Popovic 0, Milica Jovanovic 0, Jasmina Bigovic 0.

Polska: Agnieszka Skobel 16, Agnieszka Szott-Hejmej 8, Izabela Piekarska 7, Agnieszka Makowska 4, Joanna Walich 4, Aleksandra Chomać 4, Agnieszka Majewska 4, Martyna Koc 3, Magdalena Losi 0, Patrycja Gulak-Lipka 0, Weronika Idczak 0, Anna Pietrzak 0.