Odra wygrywa, Odra zostaje w FGE! - relacja z meczu INEA AZS Poznań - Odra Brzeg

Niezwykła determinacja i zaangażowanie oraz wielki występ Xeni Stewart pozwoliły ekipie brzeskiej Odry wygrać mecz o życie w Poznaniu z INEĄ AZS. Tym samym podopieczne Wadima Czeczuro zapewniły sobie utrzymanie w Ford Germaz Ekstraklasie na kolejny sezon. Brzeżanki od początku dominowały i w pełni kontrolowały wynik spotkania, który od pierwszej minuty był dla nich korzystny.

Krzysztof Kaczmarczyk
Po wygranej w Rybniku, koszykarki INEI AZS Poznań mogły przystąpić na wielkim luzie do konfrontacji z brzeską Odrą. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka miały bowiem pewne utrzymanie w Ford Germaz Ekstraklasie i nie musiały się zbytnio spinać na konfrontację z Odrą. Pomimo zapowiedzi czy to trenera Szewczyka, czy to Łukasza Zarzyckiego, że akademiczki zagrają o wygraną, trudno było dostrzec to na parkiecie. Brzeżanki wiedziały o jaką stawkę grają, dlatego natychmiast ruszyły do ataku. Od pierwszych minut znakomicie grała Xenia Stewart, która co chwilę dziurawiła poznańską defensywę wzbogacając konto punktowe swojego zespołu. To w dużej mierze dzięki Amerykance Odra po pierwszej kwarcie prowadziła już różnicą 14 punktów, z czego najbardziej niezadowoleni byli wszyscy związani z UTEX-em ROW Rybnik. W śląskim mieście nie mogli mieć wesołych min, bowiem ekipa dowodzona przez Wadima Czeczuro grała swoje, a ich przewaga balansowała cały czas w granicach 20 punktów. Na decydującą część meczu brzeżanki wychodziły przy prowadzeniu 59:39 i tylko kataklizm mógł odebrać im wygraną i utrzymanie w elicie. W ostatniej kwarcie gospodynie zagrały bardzo dobrze i z każdą kolejną minutą zbliżały się do przyjezdnych, ale dystans był na tyle duży, że nie było mowy o marzeniach w temacie zwycięstwa. Ostatecznie Odra wygrała w stolicy Wielkopolski 76:66, czym zapewniła sobie utrzymanie w Ford Germaz Ekstraklasie, spuszczając jednocześnie do niższej strefy rozgrywkowej UTEX ROW Rybnik. Po środowej porażce UTEX-u ROW Rybnik z INEĄ AZS Poznań trener śląskiej drużyny Mirosław Orczyk stwierdził, że jego ekipa przegrała finał finałów. W sobotę w dokładnie takiej samej sytuacji były brzeżanki, które swojej szansy jednak nie zmarnowały i mogły się cieszyć z realizacji swojego celu. Bohaterką dolnośląskiej drużyny była z pewnością Xenia Stewart, która pojedynek zakończyła z dorobkiem 24 punktów i 12 zbiórek. Amerykanka grała przebojowo i była niesamowicie aktywna, czym pociągnęła swój zespół do najważniejszego triumfu w sezonie 2010/2011.
http://storage.web3.sp...379429.gif border=0 align=center INEA AZS Poznań - Odra Brzeg 66:76 (9:23, 20:22, 10:14, 27:17)
INEA AZS: Aneta Kotnis 18, Agnieszka Makowska 13, Weronika Idczak 12, Julia Adamowicz 8, Patrycja Mazurczak 7, Żaneta Durak 4, Joanna Kędzia 2, Elżbieta Mowlik 2, Kinga Woźniak 0. Odra: Xenia Stewart 24 (12 zb), Aysha Jones 16, Ewelina Buszta 12, Magdalena Gawrońska 9, Marta Żyłczyńska 9, Natalia Tajerle 3, Justyna Daniel 3.