Szalony dzień w NBA. Aż 15 meczów. James uratował Lakers, dramat Warriors

Ależ dzieje się w lidze NBA na finiszu sezonu zasadniczego. LeBron James uratował Los Angeles Lakers, którzy znów przesunęli się w górę tabeli. Fatalną i być może bardzo bolesną porażkę w skutkach ponieśli natomiast Golden State Warriors.

Patryk Pankowiak
Koszykarze podczas meczu Memphis Grizzlies - Los Angeles Lakers Getty Images / Justin Ford / Na zdjęciu: Koszykarze podczas meczu Memphis Grizzlies - Los Angeles Lakers
W Memphis w piątek zanosiło się na sensację. Gospodarze, u których niezdolnych do gry było aż 12 zawodników, mocno postawili się walczącym o jak najlepsze rozstawienie w turnieju play-in Los Angeles Lakers.

Jeszcze minutę przed końcem Grizzlies prowadzili 119:118. Ale końcówkę przejął kapitalny LeBron James. 39-latek z Akron znów dał popis.

Weteran najpierw zdobył dwa punkty, później zanotował zbiórkę, był faulowany i trafił dwa wolne, a następnie zaliczył też przechwyt i efektowny wsad, doprowadzając do wyniku 123:118. Ostatecznie Jeziorowcy triumfowali 123:120.

James w 41 minut, które spędził na parkiecie, zdobył aż 37 punktów, wykorzystując 13 na 20 prób z pola i 8 na 11 wolnych. Popełnił też osiem na 19 strat zespołu. Anthony Davis dorzucił 36 oczek i zebrał 14 piłek.

Lakers po tym zwycięstwie legitymują się bilansem 46-35 i awansowali na ósme miejsce w Konferencji Zachodniej. Wszystko zależy teraz od nich. Jeśli w swoim ostatnim meczu sezonu zasadniczego pokonają New Orleans Pelicans, zachowają tę lokatę.

Fatalną porażkę w piątek ponieśli natomiast rywale Lakers, drużyna Golden State Warrios. Gracze z San Francisco ulegli właśnie Pelicans 109:114 i spadli na dziesiątą pozycję (45-36). Już nic nie zależy od nich.

Goście z Luizjany trafili aż 20 na 38 rzutów za trzy i przejęli kontrolę nad meczem, wygrywając drugą kwartę 45:22. C.J. McCollum rzucił 28 punktów (8/13 za trzy). Pelicans są na szóstym miejscu, ostatnim gwarantującym bezpośredni udział w fazie play-off i jeśli pokonają teraz Lakers, to na nim pozostaną.

Stephen Curry próbował ratować Warriors, zdobył w sumie 33 oczka, wykorzystując 7 na 13 prób za trzy, ale spudłował rzut zza łuku na remis i popełnił aż siedem strat. Wojownicy w tym sezonie zasadniczym wygrali u siebie tylko 20 na 40 meczów.

Kapitalny pościg walczących o play-offy Phoenix Suns (48-33). Goście z Arizony wygrali czwartą kwartę 30:22, a cały mecz przeciwko Sacramento Kings 108:107 i utrzymali dzielący ich dystans do Pelicans (49-32). Są na siódmej lokacie. Kevin Durant uzbierał 28 oczek.

Kings przez tę porażkę, trzecią z rzędu, spadli natomiast na dziewiąte miejsce w Konferencji Zachodniej. De'Aaron Fox w ostatniej akcji spotkania mógł odmienić jego losy, ale popełnił stratę.

Wyniki:

Sacramento Kings - Phoenix Suns 107:108 (27:22, 27:23, 31:33, 22:30)
(Sabonis 25, Fox 23, Murray 23 - Durant 28, Booker 21, Beal 20)

Golden State Warriors - New Orleans Pelicans 109:114 (26:17, 22:45, 27:25, 34:26)
(Curry 33, Thompson 19, Wiggins 18 - McCollum 28, Williamson 26, Murphy 24)

Portland Trail Blazers - Houston Rockets 107:116 (24:23, 16:31, 35:30, 32:32)
(Henderson 30, Banton 28 - Ja. Green 26, Landale 20)

Los Angeles Clippers - Utah Jazz 109:110 (38:27, 22:34, 25:25, 24:24)
(Hyland 20, Coffey 16 - Lofton Jr. 27, George 14, Juzang 12, Horton-Tucker 12, Bazley 12)

Washington Wizards - Chicago Bulls 127:129 (40:33, 22:32, 33:33, 32:31)