Rzut roku w NBA. To musicie zobaczyć

Szaleństwo! Gracz Cleveland Cavaliers, Max Strus, trafił równo z syreną z połowy boiska i zapewnił drużynie z Ohio spektakularny triumf 121:119.

Patryk Pankowiak
Strus trafiający na zwycięstwo YouTube / ESPN / Na zdjęciu: Strus trafiający na zwycięstwo
Co tam się działo! Dallas Mavericks na 2,8 sekundy przed końcem meczu odzyskali prowadzenie (119:118) za sprawą wsadu P.J. Washingtona. Cleveland Cavaliers musieli wybijać piłkę spod własnego kosza, nie mieli już ponadto przerwy na żądanie. Ale mieli Maxa Strusa.

27-latek oddał szalony rzut z własnej połowy, a piłka w niesamowitych okolicznościach wpadł do kosza. Strus zapewnił Cavaliers spektakularne zwycięstwo 121:119 równo z końcową syreną.

- Czułem, że jestem w dobrym rytmie, a wtedy wszystko przychodzi łatwiej, czujesz tę lekkość. Za każdym razem, kiedy rzucałem, czułem, że piłka wpadnie do kosza. Tak było też przy tym ostatnim rzucie w końcówce - tłumaczył w rozmowie z mediami bohater drużyny z Ohio.

- Dona nie było na parkiecie, więc ktoś inny musiał to zrobić - śmiał się Strus, wspominając o liderze Kawalerzystów, Donovanie Mitchellu.

Strus przed rzutem na zwycięstwo, w czwartej kwarcie w 63 sekundy trafił cztery za trzy. Gospodarze odrobili dzięki temu 10 punktów straty do Mavericks. Było bowiem 110:100 dla Teksańczyków na zaledwie cztery minuty przed końcem.

Dla ekipy z Ohio 31 oczek wywalczył Donovan Mitchell. Gościom na nic zdał się kapitalny występ Słoweńca. Luka Doncić zapisał przy swoim nazwisku 45 punktów, dziewięć zbiórek i 14 asyst, ale jego Mavericks doznali 25. porażki w tym sezonie.

Jak donosi portal zajmujący się statystykami, Basketball Reference, rzut Strusa był drugim oddanym z najdalszej odległości, który dał zwycięstwo równo z końcową syreną.

Boston Celtics nie zamierzają się zatrzymywać. Odnieśli właśnie 46. zwycięstwo w tym sezonie, pokonując drużynę Philadelphia 76ers 117:99. Jayson Tatum trafił tylko 1 na 7 rzutów za trzy, ale otarł się o triple-double (29 punktów, 11 zbiórek, osiem asyst).