Legia nokautuje w czwartej kwarcie! Grad "trójek" spadł na Zieloną Górę

Jeśli podnosić się po porażce, to właśnie w takim stylu. Legia Warszawa, choć do przerwy wynik oscylował w granicach remisu, pokonała na otwarcie drugiej rundy Orlen Basket Ligi drużynę Enea Stelmet Zastal Zielona Góra.

Patryk Pankowiak
Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Legia Warszawa PAP / Lech Muszyński / Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Legia Warszawa
Zwycięstwo we Włocławku nad niepokonanym do tego momentu Anwilem, a później 17-punktowa porażka z Polskim Cukrem Startem Lublin na własnym parkiecie. Ten sezon to rollercoaster w wykonaniu Legii Warszawa. Ale teraz stołeczny klub wraca na właściwe tory.

Legia do przerwy miała spore problemy, aby odskoczyć Zastalowi. Gościom udało się to dopiero w czwartej kwarcie, ale kiedy warszawianie wrzucili już wyższy bieg, byli nie do doścignięcia.

Na Zieloną Górę spadł grad celnych rzutów za trzy. Legia w całym spotkaniu trafiła ich aż 14 na 28. Zastal dla porównania... zaledwie 3 na 20.

To właśnie celne rzuty zza łuku zadecydowały o losach środowego meczu, otwierającego drugą rundę w Orlen Basket Lidze. Michał Kolenda przymierzył za trzy i doprowadził do stanu 76:66, a definitywnie spotkanie zamknął Raymond Cowels, robiąc to samo na dwie i pół minuty przed końcem. Było 84:68.

Zastal już na początku czwartej kwarty popełnił cztery faule i każdy następny równał się rzutom wolnym. To też był spory problem. Drużyna Wojciecha Kamińskiego wygrała czwartą kwartę aż 25:11, a cały mecz 92:71, odnosząc dziewiąty sukces w tym sezonie.

Grę Legii prowadził Marcel Ponitka. Gracz, który w przeszłości występował w klubie z Zielonej Góry, w środę skompletował triple-double. Polak w 30 minut zapisał przy swoim nazwisku 15 punktów, 11 zbiórek, 10 asyst, trafiając 5 na 8 rzutów z gry. Raymond Cowels dodał 21 oczek (6/7 za trzy), a Kolenda miał 18 punktów (7/12 z gry, 3/5 za trzy).

Dużo mówi się o Geoffreyu Groselle'u w kontekście jego odejścia. Łączony jest z Treflem Sopot. Ale środkowy wciąż jest w Winnym Grodzie i wystąpił w środowym meczu. Wypadł kapitalnie, zdobywając 21 punktów i 14 zbiórek. Trafił wszystkie pięć rzutów wolnych! A w sezonie dotychczas miał w tym elemencie tylko 38-proc. skuteczności. Słabo wypadł natomiast Marcin Woroniecki, który nie zdobył nawet punktu. Pudłował też James Washington (siedem punktów, 2/11 z gry).

Zastal napsuł ostatnio sporo krwi Arged BM Stali. Rozgrywający ostrowian, Aigars Skele mówił po meczu, że drużyna z Zielonej Góry jest o wiele lepsza, niż wskazuje na to jej bilans i miejsce w tabeli. Teraz też Zastal grał dobrze, ale w decydujących momentach nie dotrzymał kroku rywalom. Jest na przedostatnim miejscu w PLK (4-12).

Wynik:

Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Legia Warszawa 71:92 (16:23, 27:24, 17:20, 11:25)

Enea Stelmet Zastal: Geoffrey Groselle 21, Michał Kołodziej 12, Darious Hall 12, Novak Musić 10, Paweł Kikowski 9, James Washington 7, Aleksander Lewandowski 0, Marcin Woroniecki 0.

Legia: Raymond Cowels Iii 21, Michał Kolenda 18, Marcel Ponitka 15, Christian Vital 15, Aric Holman 13, Shawn Pipes Jr 5, Adam Linowski 3, Dariusz Wyka 2, Marcin Wieluński 0, Josip Sobin 0.