Ależ spotkanie Price'a! Pierwsza wygrana GTK w sezonie

GTK Gliwice wygrał po raz pierwszy w sezonie 2023/24. Zespół Pawła Turkiewicza swoje premierowe zwycięstwo odniósł w stolicy, pokonując po dogrywce beniaminka rozgrywek, a więc Dziki Warszawa 88:87. Kolejny raz zachwycił Josh Price, autor 35 punktów.

Dawid Siemieniecki
Na zdjęciu (od lewej): Łukasz Frąckiewicz, Michał Aleksandrowicz PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu (od lewej): Łukasz Frąckiewicz, Michał Aleksandrowicz
Spotkanie w hali Koło było dla ekipy Tauron GTK Gliwice kolejną już szansą na odniesienie pierwszej wygranej w sezonie 2023/24. Do meczu w Warszawie zespół Pawła Turkiewicza pozostawał bowiem jedyną drużyną bez wygranej w Orlen Basket Lidze.

Pierwsza kwarta była obiecująca dla przyjezdnych. Bardzo aktywny był nieco zawodzący ostatnio Martins Laksa, a swoje robili Josh Price oraz Koby McEwen, którzy w ostatnich meczach ciągnęli grę gliwiczan, ale nie na tyle, by przełożyło się to na wygraną ze Startem czy też z Zastalem. Gospodarze mieli natomiast spore problemy ze skutecznością i przegrywali po dziesięciu minutach 15:25 i musieli gonić wynik.

W kolejnych dwóch odsłonach to już Dziki były stroną dominującą. Spora w tym zasługa od początku aktywnych Mateusza Szlachetki i Nicka McGlynna. Bardzo dobrym wsparciem z ławki byli dla nich Alan Czujkowski i Mateusz Bartosz. Ostatecznie więc przed ostatnią kwartą warszawianie prowadzili 61:58, jednak już na starcie czwartej odsłony było nawet 68:60 po dobrej akcji wspomnianego już Czujkowskiego.

GTK jednak się nie poddawało. Mimo że Dziki cały czas utrzymywały kilkupunktowe prowadzenie, przyjezdni także byli skuteczni. Bardzo ważną rolę odegrał Laksa. Jego dwie trójki sprawiły, że w końcówce było ciekawie. Łotysz wykonał zresztą dwa rzuty wolne na 11 sekund przed końcem, po których na tablicy był remis - po 79.

Wygraną gospodarzom mógł dać Matthew Coleman, ale spudłował dwa razy - najpierw za trzy, a następnie z półdystansu i do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. W niej kluczową akcją okazało się piąte przewinienie popełnione przez McGlynna. Wcześniej limit fauli osiągnął też Bartosz, więc w końcówce pilnować Price'a musiał Jarosław Mokros i nie zdołał zatrzymać podkoszowego GTK, który zdobył punkty na zwycięstwo wjazdem pod kosz.

Dziki Warszawa - Tauron GTK Gliwice 87:88 (15:25, 24:19, 22:14, 18:21, d. 8:9)

Dziki: Nicholas Mcglynn 25 (10 zb.), Mateusz Szlachetka 18, Alan Czujkowski 12, Dominic Green 9, Mateusz Bartosz 8, Matthew Coleman 7, Michał Aleksandrowicz 4, Grzegorz Grochowski 2, Piotr Pamuła 2, Jarosław Mokros 0.

GTK: Josh Price 35, Martins Laksa 17, Kadre Gray 11, Koby McEwen 8, Łukasz Frąckiewicz 6, Terry Henderson 5, Tomasz Śnieg 4, Maciej Bender 1, Aleksander Busz 1.