Fatalne dwie kwarty Anwilu. Obrońca tytułu mocno zawiódł w Szkocji

Anwil Włocławek przegrał drugi mecz w FIBA Europe Cup. Tym samym obrońca tytułu ma już na koncie dwie porażki, co stawia go w trudnej sytuacji przed następnymi spotkaniami. W środę ekipa z Kujaw uległa na wyjeździe Caledonia Gladiators 63:66.

Dawid Siemieniecki
Kalif Young WP SportoweFakty / Rafał Sobierański / Na zdjęciu: Kalif Young
Spotkanie w Szkocji ekipa Przemysława Frasunkiewicza rozpoczęła bardzo dobrze, bo od prowadzenia 7:2. W kolejnych fragmentach gospodarze wrzucili jednak wyższy bieg i mecz mocno się wyrównał. Anwil totalnie przespał jednak ostatnią część pierwszej kwarty i od stanu po 11, dał sobie rzucić osiem "oczek" z rzędu i tym samym po dziesięciu minutach na tablicy było 19:11. Szczególnie aktywny był w tym okresie Patrick Whelan.

W drugiej odsłonie włocławianie wzięli się do pracy. Tym, który okazał się bardzo ważnym elementem pościgu, był Tanner Groves. To właśnie po punktach środkowego polski zespół wyszedł na prowadzenie 24:23, a gdy po chwili Amerykanin dobił jeszcze niecelną próbę Mateusza Kostrzewskiego, trener gospodarzy poprosił o przerwę.

Jego gracze, a konkretnie Prince Onwas (dwie trójki w pół minuty) wzięli się do pracy, ale ostatnie zdanie w pierwszej połowie należało ponownie do Grovesa. Środkowy Anwilu najpierw wykorzystał dwa rzuty wolne, a następnie dobił rzut Jakuba Garbacza. Tym samym po dwudziestu minutach to goście prowadzili w Caledonia Gladiators Arena 31:30.

W trzeciej kwarcie powtórzyła się jednak dla włocławian niemiła historia z pierwszej ćwiartki. Jeszcze na trzy minuty przed zakończeniem tej części było tylko 41:40, ale wówczas Anwil znów stanął w miejscu, a Caledonia odskoczyła i po trzech kwartach było 48:42. Ale na początku ostatniej części było jeszcze gorzej.

Zespół z Kujaw przegrywał już nawet 47:57 po punktach znanego z polskich parkietów Lukasa Palyzy. Drużyna trenera Frasunkiewicza nie zwiesiła jednak głów i ponownie zebrała się w sobie do odrabiania strat.  Ważne trafienia zanotowali Luke Petrasek, Jakub Schenk, ale przede wszystkim Jakub Garbacz, po którego celnej trójce był remis - po 62! W kolejnych fragmentach obie ekipy zaprzepaściły swoje szanse, ale pierwsi przełamali się gospodarze.

Punkty zdobył Clifton Moore, w odpowiedzi tylko raz z linii trafił Petrasek. Decydujący cios mógł zadać Palyza, ale przestrzelił swoją próbę zza łuku. Anwil fatalnie rozegrał jednak końcówkę. Zamiast postarać się o pewne punkty, Jakub Schenk wykonał bardzo trudne podanie pod kosz do Petraska, a ten nie miał prawa złapać piłki, bo ta odbiła się od obręczy...

Goście faulowali jeszcze rywali, by postawić ich na linii rzutów wolnych i zyskać tym samym czas na swoją akcję. Gdyby tego było mało, faul techniczny złapał jeszcze Kamil Łączyński i sędziowie odesłali go do szatni, bo miał już na swoim koncie przewinienie niesportowe. Po czasie dla Anwilu Palyza trafił dwa z trzech rzutów wolnych (jeden za faul techniczny) i było 66:63.

Ostatecznie właśnie takim wynikiem zakończyło się to spotkanie, bo rzut rozpaczy Jakuba Garbacza okazał się mocno niecelny. Tym samym sensacja - bo tak należy to nazwać - stała się faktem. Wygranej Anwilowi nie dał dobry mecz wysokich. Tercet Petrasek-Groves-Young uzbierał aż 44 punkty, ale zabrakło wsparcia z obwodu...

Caledonia Gladiators - Anwil Włocławek 66:63 (19:11, 11:20, 18:11, 18:21)

Caledonia: Clifton Moore 16, Ian Dubose 11, Patrick Whelan 11, Lukas Palyza 10, Prince Onwas 7, Fahro Alihodzic 5, Kyle Johnson 4, Fraser Malcolm 2, Kyle Jimenez 0.

Anwil: Tanner Groves 16, Luke Petrasek 16, Kalif Young 12, Jakub Garbacz 9, Janari Joesaar 3, Victor Sanders 3, Jakub Schenk 3, Mateusz Kostrzewski 1, Amir Bell 0, Kamil Łączyński 0.