Denver Nuggets nowymi mistrzami NBA! Pokonali Miami Heat

Denver Nuggets dopięli swego! Drużyna z Kolorado w poniedziałek zamknęła rywalizację w Finałach NBA, po szalonym meczu wygrywając u siebie 94:89. MVP został Nikola Jokić.

Patryk Pankowiak
Nikola Jokić Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Nikola Jokić
To nie było piękne widowisko. Ale w ostatnich czterech minutach rozgrzało cały koszykarski świat do czerwoności. Heat mieli szansę, aby przedłużyć serię i doprowadzić do szóstego meczu. Ale Nuggets nie chcieli znów lecieć do Miami.

Bruce Brown zaliczył kluczową zbiórkę w ataku i dobitkę na 91 sekund przed końcem spotkania, doprowadzając do wyniku 90:89. Odzyskać prowadzenie dla Heat chciał świetny w tamtym okresie Jimmy Butler, ale gwiazdor ekipy z Florydy zaliczył nieudane wejście pod kosz i podając piłkę na obwód, popełnił bolesną stratę.

Kentavious Caldwell-Pope, któremu Butler wręcz podał piłkę do rąk, był od razu faulowany i trafił dwa wolne. Lider Heat po przerwie na żądanie 17 sekund przed końcem miał jeszcze rzut na remis, ale i tym razem nie stanął na wysokości zadania.

Wcześniej Butler zdobył aż 13 punktów z rzędu. Jednak w kluczowych momentach tym razem nie dał rady uratować swoich Heat. Gospodarze ostatecznie po szalonym finiszu triumfowali 94:89, wygrali Finał NBA 4-1 i zdobyli pierwsze mistrzostwo w historii klubu.

- Wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo. Heat są niesamowitym, walecznym zespołem, który bardzo szanuję. To był brzydki mecz dla oka, ale i takie trzeba po prostu potrafić przechylić na swoją stronę. Jestem szczęśliwy, że udało się wygrać ten mecz i zamknąć rywalizację - mówił w rozmowie z reporterką TNT, Nikola Jokić, który został wybrany MVP Finałów. - Praca skończona, możemy wracać do domów - dodał z uśmiechem Serb.

Jokić w poniedziałek w 42 minuty zapisał przy swoim nazwisku 28 punktów i zebrał 16 piłek, trafiając aż 12 na 16 oddanych rzutów z pola. Genialny występ. Michael Porter dodał 16 oczek i zebrał 13 piłek. Nuggets zwyciężyli pomimo faktu, iż wykorzystali zaledwie 5 na 28 oddanych prób zza łuku.

Heat też nie szło w tym elemencie. Goście trafili 9 na 35 rzuty za trzy. Butler zdobył finalnie 21 punktów, ale nie zachwycił celnością (5/18 z pola, 9/11 za 1). Edrice Adebayo (20 punktów, 9/20 z gry) i Kyle Lowry (12 punktów, 4/13 z gry) również pudłowali. Drużyna z Florydy uzyskała tylko 34,4-proc. skuteczności w rzutach z gry.

- Te ostatnie trzy, cztery minuty były, jak sceny z filmu. Dwie drużyny wymieniały się ciosami i nie chodziło nawet o trafione rzuty. Chodziło o wielkie zaangażowanie z obu stron - mówił w rozmowie z mediami trener Heat, Erik Spoelstra.

Nuggets dopięli swego, ale szkoleniowiec Mike Malone podczas ceremonii wręczenia pucharu za zdobycie mistrzostwa zapowiadał, że jego drużyna nie zamierza spocząć na laurach. - To nie koniec. Chcemy więcej - mówił, nawiązując do następnych sezonów.