Szok w Ostrowie Wielkopolskim! Zdziesiątkowany Trefl Sopot wygrywa hit!

Co za historia! Zdziesiątkowany Trefl Sopot, bez swoich trzech kluczowych zawodników, wygrał w Ostrowie Wielkopolskim! Goście pokonali BM Stal 84:79.

Patryk Pankowiak
Andrzej Pluta WP SportoweFakty / Rafał Sobierański / Na zdjęciu: Andrzej Pluta
Sopocianie wspięli się w sobotę na wyżyny. Każdy dał coś od siebie. Trener Żan Tabak świetnie poprowadził ten mecz, wykorzystując każdego ze swoich dostępnych zawodników w 100-procentach.

BM Stal, która przed tym meczem miała bilans 9-1 w meczach u siebie, prowadziła już 67:56. Wydawało się, że dobije zdziesiątkowanego Trefla. Ale stało się coś zupełnie innego. To drużyna z Sopotu zaczęła dominować! Goście odpowiedzieli zrywem 15-2 i odzyskali prowadzenie.

Zapalnikiem był celny rzut za trzy, który z rogu boiska trafił rezerwowy, Jan Malesa. Kapitalni na finiszu byli też Rolands Freimanis i Andrzej Pluta. Bardzo cenne ofensywne zbiórki notował ponadto Ivica Radić.

Trefl wyszedł na prowadzenie 72:69 i nie oddał go już do końca, sprawiając sporą sensację. Grał przecież bez swoich kluczowych zawodników! Pauzowali Garrett Nevels, Jean Salumu i Cameron Wells.

Pluta trafił kluczowy i niesamowity rzut za trzy na 56 sekund przed końcem meczu, doprowadzając do stanu 82:76.

Jakub Garbacz miał jeszcze rzut na remis 13 sekund przed końcem, ale ta próba podsumowała cały jego występ w sobotnim spotkaniu. Chybił także tym razem, jeden z liderów żółto-niebieskich w sumie wykorzystał tylko 2 na 11 oddanych prób za trzy. Grał przez 34 minuty.

Trefl triumfował 84:79 i odnióśł 16. zwycięstwo w tym sezonie. Stal poniósł trzecią porażkę z rzędu, a drugą w lidze. Teraz we wtorek w rozgrywkach ENBL zmierzy się w rewanżowym starciu u siebie z Enea Zastalem BC Zielona Góra.

Michał Kolenda rzucił 22 punkty, Jarosław Zyskowski miał 18 oczek (15 w pierwszej kwarcie), a Freimanis zaaplikował rywalom 17 punktów. Zyskowski zebrał też osiem piłek, a Radić miał dziewięć zbiórek.

Imponować mógł też pomysł na mecz Żana Tabaka. Chorwacki trener, kiedy jego drużyna przegrywała w czwartej kwarcie, postawił na obronę strefową. Stal oddawała rzuty za trzy, ale przez cały wieczór miała z tym spory problem - trafiła tylko 7 na 33 takich prób.

Dla Stali 21 punktów, sześć zbiórek i osiem asyst wywalczył Aigars Skele. Słabszy dzień miał Ojars Silins, który nie dawał rady w obronie i trafił tylko 1 na 5 prób z pola.

Prowadzenie zmieniało się 12 razy, 9 razy był remis, a Trefl prowadził w sumie przez 22 minuty. Wygrał na trudnym terenie nawet w bardzo dużym osłabieniu. Stal też szuka nowego zawodnika, bo niedawno rozstała się z Joshem Perkinsem.