Ważne przełamanie. Artur Gronek ograł były klub

Kolejne ofensywne widowisko w Bydgoszczy. Tym razem Enea Abramczyk Astoria gościła Polski Cukier Start Lublin. Podopieczni Artura Gronka wygrali to spotkanie 100:92, a poprowadził ich do niego Cleveland Melvin, autor aż 30 punktów.

Dawid Siemieniecki
Cleveland Melvin PAP / Tytus Żmijewski / Na zdjęciu: Cleveland Melvin
Goście świetnie rozpoczęli mecz w SISU Arenie, a główna w tym zasługa Clevelanda Melvina i Gabe DeVoe, którzy byli nie do zatrzymania dla obrony Astorii. Jeśli trener Artur Gronek szukał właśnie takiego gracza w miejsce Sherrona Dorsey-Walkera, to pozyskany niedawno 27-latek pokazał, że może być liderem lublinian. W samej pierwszej kwarcie uzbierał na swoim koncie 17 punktów i 5 zbiórek, a Start prowadził 35:23.

Gospodarze przebudzili się w drugiej kwarcie, gdy sprawy w swoje ręce wziął Myke Henry. Kiedy z kolei on opuścił parkiet, pałeczkę przejęli od niego Benjamin Simons, Daniel Szymkiewicz i Mike Smith. Cała trójka "ukąsiła" Start rzutami z dystansu i dzięki temu bydgoszczanie zbliżyli się do rywali na dwa "oczka" - 46:48. I ostatecznie takim właśnie wynikiem zakończyła się pierwsza połowa, bowiem lublinianie przez jej ostatnie cztery minuty nie zdobyli już żadnego punktu.

Początek trzeciej kwarty to dla odmiany z kolei całkowita dominacja przyjezdnych. Podopieczni trenera Gronka odzyskali swoją skuteczność i wyszli na 10-punktowe prowadzenie - 58:48. I stan ten utrzymał się praktycznie do końca tej części, gdyż bydgoszczanie nie potrafili znaleźć skutecznej odpowiedzi. Rywalom odgryzał się wprawdzie Henry, ale w swoich poczynaniach był bardzo osamotniony i po trzydziestu minutach goście prowadzili 80:68.

W ostatniej kwarcie emocji nie brakowało. Start utrzymywał prowadzenie, ale gospodarze byli w stanie skutecznie odpowiadać. Na pięć minut przed końcem, po punktach Daniela Szymkiewicza było tylko 85:88, a po akcji Henry'ego 89:90. Astoria końcówki jednak nie wytrzymała. Kilka błędów w obronie i prosta strata Henry'ego, zakończona punktami Melvina, pozwoliły Startowi odskoczyć na 96:90.

Tej przewagi goście z rąk już nie wypuścili i tym samym odnieśli pierwsze w sezonie 2022/23 wyjazdowe zwycięstwo.

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - Polski Cukier Start Lublin 92:100 (23:35, 23:13, 22:32, 24:20)

Astoria: Myke Henry 33, Mike Smith 13, Daniel Szymkiewicz 12, Benjamin Simons 11, Paulius Petrilevicius 10, Nathan Cayo 8, Aleksander Lewandowski 4, Igor Wadowski 1.

Start: Cleveland Melvin 30, Dayshon Smith 23 (11 as.), Gabe DeVoe 22, Klavs Cavars 10, Mateusz Dziemba 8, Roman Szymański 4, Michał Krasuski 3, Troy Barnies 0, Bartłomiej Pelczar 0.