Dogrywka i trzy niespodzianki w Suzuki I lidze. Udany powrót po latach do PGE Turowa Zgorzelec

Trzy czołowe drużyny przegrały domowe mecze w 17. kolejce Suzuki I ligi. Nie zawiódł tylko prowadzący w tabeli HydroTruck Radom. Niespodziankę w Tychach sprawił między innymi wzmocniony PGE Turów Zgorzelec.

Patryk Neumann
Filip Zegzuła WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Filip Zegzuła
Dopiero drugie wyjazdowe zwycięstwo odnieśli koszykarze WKK Wrocław. Po dogrywce pokonali Dziki Warszawa 100:95. Gospodarze w połowie drugiej kwarty prowadzili 39:26, ale już po 20 minutach przegrywali 44:48. Później goście mieli 10 "oczek" przewagi (76:66) jednak do szczęśliwego dla siebie rozstrzygnięcia potrzebowali dodatkowych pięciu minut.

Różnicę zrobiły rzuty wolne (8/20 Dzików przy 25/34 WKK). Dominik Rutkowski zdobył dla gości 33 punkty, a Maksymilian Wilczek skompletował double-double (18 punktów i 13 zbiórek). W Dzikach 25 "oczek" i 12 zbiórek miał Marcus Azor, który trafił 11/14 prób z gry.

GKS Tychy doznał trzeciej porażki z rzędu. Zwycięstwo 76:66 było dopiero piątym w tym sezonie PGE Turowa. Dla gości 17 punktów i siedem zbiórek uzyskał Arkadiusz Adamczyk, ale największym wydarzeniem był powrót do ekipy ze Zgorzelca Davida Jacksona.

Amerykanin grał w PGE Turowie w latach 2010-2013 i w sezonie 2016/2017. W sobotnim meczu 36-latek spędził na parkiecie 25 minut i zdobył 16 punktów (6/11 z gry). Dla gospodarzy 22 punkty (7/19) rzucił Piotr Wieloch. Andrzej Krajewski dołożył 17 "oczek" i 15 zbiórek, ale GKS trafił tylko 1/18 "trójek".

W Starogardzie Gdańskim zadebiutowały dwa najnowsze zagraniczne nabytki. Indywidualnie lepiej wypadł rozgrywający SKS-u. Daniel Venzant zdobył 26 punktów trafiając 8/16 prób z gry i 7/12 rzutów wolnych. KKS Polonia Warszawa w końcówce roztrwoniła większość z 13-punktowej przewagi, ale zwyciężyła 88:84. Debiutujący w jej szeregach Samson Barnes-Thompkins zdobył pięć punktów. Blisko potężnego triple-double był jednak Damian Cechniak. Do 23 punktów i 15 zbiórek dołożył aż siedem bloków! Dla gospodarzy 20 punktów rzucił Filip Małgorzaciak.

Z bilansem 16-3 na pierwszym miejscu w tabeli umocnił się HydroTruck. Radomianie nie bez początkowych problemów, ale poradzili sobie z Eneą Basketem Poznań (95:89). Gospodarze mieli znakomitą skuteczność w rzutach za dwa punkty (21/26). Trafili też 14/31 "trójek". Filip Zegzuła zdobył dla nich 29 "oczek" (6/12 za trzy). Miał też osiem asyst i pięć strat. W zespole z Poznania 29 punktów (6/9 za trzy) rzucił Marcin Tomaszewski.

BS Polonia Bytom zaczęła mecz z Żakiem Koszalin od prowadzenia 22:10, a przegrała wysoko 86:107. Goście byli zdecydowanie lepsi szczególnie w drugiej kwarcie (34:10). Trafili oni 12/30 prób z dystansu przy 6/25 gospodarzy. Jakub Dłoniak zdobył dla Żaka 32 (6/10 za trzy), a Mateusz Kaszowski 22 punkty. Arnold Sanders skompletował double-double (16 punktów, 10 zbiórek). Dla gospodarzy 25 "oczek" rzucił Michał Chrabota, a Alphonso Willis do 23 punktów dołożył 14 zbiórek.

Po 20 minutach był remis, ale druga połowa zdecydowanie dla Decki. Po zwycięstwie 86:65 koszykarze z Pelplina wyprzedzili również walczącą o play-offy Weegree AZS Politechnikę Opolską. Obie ekipy mają identyczny bilans, ale dwa bezpośrednie mecze wygrała Decka. Dla gospodarzy 21 punktów zdobył Thomas Davis, a dla gości 17 rzucił Hubert Pabian.

Wyniki sobotnich spotkań 19. kolejki Suzuki I ligi:

HydroTruck Radom - Enea Basket Poznań 95:89 (24:23, 29:23, 26:27, 16:16)

HydroTruck: Zegzuła 29, Patoka 17, Zalewski 13, Jeszke 10, Formella 8, Olender 8, Pietras 6, Sowa 4, Sadło 0.

Enea Basket: Tomaszewski 29, Ciechociński 14, Fiszer 11, Dymała 10, Nowicki 10, Jakubiak 9, Fraś 6, Andrzejewski 0, Simon 0, Wielechowski 0.

GKS Tychy - PGE Turów Zgorzelec 66:76 (16:20, 21:15, 16:18, 13:23)

GKS: Wieloch 22, Krajewski 17, Nowakowski 8, Stankowski 7, Mąkowski 6, Kamiński 4, Koperski 2, Chodukiewicz 0, Kędel 0, Trubacz 0, Ziaja 0.

PGE Turów: Adamczyk 17, Jackson 16, Jakóbczyk 11, Pawlak 10, Samolak 6, Bochno 5, Wąsowicz 5, Estkowski 4, Pruefer 2.

Dziki Warszawa - WKK Wrocław 95:100 (24:21, 20:27, 22:26, 15:7, d. 14:19)

Dziki: Azor 25, Aleksandrowicz 16, Komenda 15, Czujkowski 11, Motel 9, Grochowski 7, Griszczuk 6, Janik 6.

WKK: Rutkowski 33, Wilczek 18, Ochońko 17, Koelner 13, Gabiński 9, Kiwilsza 6, Kowalczyk 4, Matusiak 0, Walczak 0, Zabłocki 0.

SKS Starogard Gdański - KKS Polonia Warszawa 84:88 (18:16, 19:22, 19:25, 28:25)

SKS: Venzant 26, Małgorzaciak 20, Motylewski 13, Janiak 7, Lis 6, Burczyk 5, Czerlonko 4, Życzkowski 3.

Polonia: Cechniak 23, Kierlewicz 15, Wieluński 12, Linowski 11, Piliszczuk 11, Pełka 9, Barnes-Thompkins 5, Lisewski 2, Anusewicz 0.

BS Polonia Bytom - MKKS Żak Koszalin 86:107 (22:13, 10:34, 26:28, 28:32)

Polonia: Chrabota 25, Willis 23, Bogdanowicz 14, Dąbek 10, Szczepanik 6, Jagoda 3, Krakowiak 3, Deja 2, Chorab 0, Piechowicz 0, Wieczorek 0.

Żak: Dłoniak 32, Kaszowski 22, Sanders 16, Szewczyk 13, Rompa 8, Pisarczyk 7, Marcinkowski 5, Janus 2, Kołodziej 2, Dziekański 0.

Decka Pelplin - Weegree AZS Politechnika Opolska 86:65 (21:19, 13:15, 27:15, 25:16)

Decka: Davis 21, Janik 14, Obarek 14, Ciesielski 9, Sączewski 8, Wyszkowski 7, Kopycki 6, Dzierżak 5, Konopatzki 2, Kulis 0, Tyszka 0, Żebrok 0.

Weegree AZS Politechnika: Pabian 17, Kaczmarzyk 14, Kroczak 11, Kobel 6, Skiba 6, Białachowski 4, Ratajczak 3, Jodłowski 2, Kapuściński 2.