Świetny mecz na szczycie i niespodzianka w stolicy. W Suzuki I lidze nie ma już niepokonanych drużyn

Na dziewięciu zwycięstwach zakończyła się seria ostatniej niepokonanej w Suzuki I lidze drużyny. Lepszy okazał się GKS Tychy, ale niewiele zabrakło żeby kolejny wielki powrót udał się HydroTruckowi Radom. Do niespodzianki doszło w meczu beniaminków.

Patryk Neumann
Filip Zegzuła WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Filip Zegzuła
Pojedynek trzeciej z pierwszą drużyną tabeli (po 9. kolejce) był świetnym, ale mocno zaskakującym widowiskiem. HydroTruck zaczął od prowadzenia 4:0 jednak później prawie przez cały mecz dominował GKS, który zwyciężył 98:96. W najlepszym dla gospodarzy momencie było 41:20. Lider zbliżył się w trzeciej kwarcie (76:66), ale później był w potężnych opałach przegrywając nieco ponad pięć minut przed końcem 72:91.

Nieprawdopodobne, ale HydroTruck doprowadził do remisu. Zanosiło się na dogrywkę jednak 0,3 sekundy przed końcem faulowany przy rzucie za trzy był Maciej Koperski, który wykorzystał dwa rzuty wolne, a trzeci celowo spudłował. HydroTruck w całym meczu trafił 24/26 rzutów wolnych, a GKS 16/20, ale to ten element na koniec zdecydował o wyniku.

Gospodarze trafili jednak 14 "trójek" przy ośmiu przeciwnika i mieli też wyraźną przewagę w zbiórkach. Patryk Kędel do 17 punktów dołożył 12 zbiórek (dziewięć w ataku). Indywidualnie znakomicie zaprezentowało się dwóch graczy gości. Kaheem Ransom uzyskał 37 punktów, osiem asyst, pięć zbiórek i cztery przechwyty (40 we wskaźniku efektywności). Skuteczny Filip Zegzuła (6/9 z gry i 7/8 z rzutów wolnych) zdobył 23 punkty.

Gorąco było też w Pelplinie. Sensation Kotwica Kołobrzeg prowadziła 61:48, ale wygrała z Decką 77:74. Gospodarze zbliżyli się na 74:75. Liderem gości z 14 punktami i sześcioma asystami był James Washington, a Mikołaj Kurpisz miał 15 zbiórek. Po drugiej stronie 18 "oczek" rzucił Karol Obarek. Łatwiejszą przeprawę z AZS AGH Kraków (86:70) miał Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych. Piotr Niedźwiedzki zdobył dla gospodarzy 30 punktów, a w ekipie Akademików warto odnotować 13 zbiórek i dziewięć asyst Pawła Zmarlaka.

Miasto Szkła Krosno po świetnej drugiej połowie wygrało z rezerwami WKS Śląska Wrocław 91:65. Gospodarze trafili 12/24 "trójek", a ich rywale nie popisali się w rzutach wolnych (4/14). Michał Jankowski zdobył dla Miasta Szkła 21 punktów, a Maciej Bender z WKS Śląska skompletował double-double (13 "oczek" i 10 zbiórek).

Trzecie zwycięstwo odniosła KKS Polonia Warszawa. Wyżej notowanym beniaminkiem była Enea Basket Poznań, ale niespodziewanie przegrała w stolicy 59:69. Gospodarze świetnie finiszowali wygrywając ostatnie trzy minuty 15:3. Patryk Pełka uzyskał 20 punktów i 10 zbiórek, a po drugiej stronie 18 "oczek" i siedem zbiórek miał Marcin Tomaszewski.

W meczu zawodzących drużyn Weegree AZS Politechnika Opolska wyraźnie lepsza od WKK Wrocław (70:59). Gospodarze prowadzili nawet 69:50. Szymon Kiwilsza zdobył 22 punkty (10/11 z gry) i miał 13 zbiórek. Był jednak osamotnionym liderem, a przyjezdni popełnili 22 straty.

PGE Turów Zgorzelec wygrał wszystkie kwarty meczu z BS Polonią Bytom (97:80). Gospodarze odnieśli trzecie zwycięstwo w sezonie. Szymon Pawlak uzyskał dla nich 20 punktów i osiem asyst, a double-double - 15 "oczek" (7/8 z gry) i 11 zbiórek skompletował Filip Pruefer. MKKS Żak Koszalin wygrał 114:72 ze Startem II Lublin. Artur Łabinowicz zdobył 25, a Mateusz Itrich 24 punkty. Mateusz Kaszowski rozdał 12 asyst, a dla gości 21 punktów rzucił Michał Grzesiak.

Wyniki środowych spotkań 10. kolejki Suzuki I ligi:

PGE Turów Zgorzelec - BS Polonia Bytom 97:80 (20:19, 26:21, 30:25, 21:15)

PGE Turów: Pawlak 20, Adamczyk 17, Pruefer 15, Ciemiński 14, Bochno 11, Samolak 9, Wąsowicz 9, Jakóbczyk 2, Grochowski 0, Styczeń 0.

BS Polonia: Chrabota 19, Szczepanik 17, Dąbek 16, Deja 9, Bogdanowicz 8, Jagoda 6, Krakowiak 2, Piechowicz 2, Wieczorek 1, Chorab 0.

Miasto Szkła Krosno - WKS Śląsk II Wrocław 91:65 (18:22, 18:14, 32:14, 23:15)

Miasto Szkła: Jankowski 21, Traczyk 17, Dubults 14, Heliński 11, Śpica 9, Harris 8, Zagórski 6, Łałak 4, Dawdo 1, Gomułka 0.

WKS Śląsk: Hlebowicki 16, Bender 13, Leńczuk 12, Bożenko 8, Siembiga 5, Góreńczyk 4, Korman 4, Czempiel 3, Głodek 0, Strzępek 0.

KKS Polonia Warszawa - Enea Basket Poznań 69:59 (13:18, 19:15, 15:14, 22:12)

KKS Polonia: Pełka 20, Dutkiewicz 10, Gospodarek 8, Kierlewicz 8, Linowski 8, Cechniak 6, Wieluński 6, Piliszczuk 3, Anusewicz 0, Szefler 0, Szymański 0.

Enea Basket: Tomaszewski 18, Nowicki 7, Simon 7, Wielechowski 7, Dymała 6, Ciechociński 5, Fiszer 5, Fraś 2, Jakubiak 1, Stankowski 1, Andrzejewski 0.

GKS Tychy - HydroTruck Radom 98:96 (29:16, 23:18, 26:32, 20:30)

GKS: Kędel 17, Mąkowski 15, Wieloch 15, Chodukiewicz 12, Koperski 11, Nowak 11, Stankowski 10, Kamiński 7, Ziaja 0.

HydroTruck: Ransom 37, Zegzuła 23, Jeszke 10, Sowa 9, Formella 6, Pietras 4, Wall 4, Zalewski 3, Patoka 0.

Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych - AZS AGH Kraków 86:70 (23:20, 30:14, 18:23, 15:13)

Górnik Trans.eu Zamek Książ: Niedźwiedzki 30, Majewski 13, Sobkowiak 9, Walski 9, Stopierzyński 7, Durski 5, Ratajczak 5, Kordalski 4, Kabała 2, Kruszczyński 2.

AZS AGH: Leszczyński 15, Szmit 10, Wydra 10, Lis 9, Rojek 9, Sobiech 6, Zmarlak 6, Abdelaal 5, Dyrda 0, Hościłowicz 0, Leśniak 0, Orłowski 0.

Weegree AZS Politechnika Opolska - WKK Wrocław 70:59 (21:9, 19:17, 16:17, 14:16)

Weegree AZS Politechnika: Jodłowski 15, Kaczmarzyk 13, Kobel 12, Mielczarek 10, Kroczak 7, Skiba 6, Kapuściński 4, Kowalczyk 2, Białachowski 1, Ratajczak 0, Salkiewicz 0.

WKK: Kiwilsza 22, Koelner 9, Gabiński 8, Wilczek 7, Ochońko 6, Zywert 4, Rutkowski 3, Kowalczyk 0, Nowakowski 0, Rosołowski 0, Zabłocki 0.

MKKS Żak Koszalin - Start II Lublin 114:72 (36:22, 18:23, 33:16, 27:11)

Żak: Łabinowicz 25, Itrich 24, Pisarczyk 18, Karpik 14, Sanders 11, Kaszowski 8, Droździel 4, Janus 4, Szewczyk 4, Orzechowski 2, Osipik 0.

Start: Grzesiak 21, Kępka 16, Ziółkowski 10, Majchrowicz 6, Nojszewski 6, Świtacz 5, Cherepanov 4, Kirwiel 2, Lewandowski 2, Brzyski 0, Turewicz 0, Wachowicz 0.

Decka Pelplin - Sensation Kotwica Kołobrzeg 74:77 (25:27, 16:16, 12:18, 21:16)

Decka: Obarek 18, Kopycki 15, Davis 11, Ciesielski 9, Sączewski 9, Dzierżak 8, Tyszka 4, Janik 0, Wyszkowski 0.

Sensation Kotwica: Washington 14, Śmigielski 13, Pułkotycki 12, Długosz 8, Dzierżak 8, Kurpisz 8, Kowalenko 7, Pieloch 7, Klawa 0, Kucharek 0.