TOP 16 Euroligi: Żalgiris wygrywa po 4 latach

Aż czterech lat potrzebowali koszykarze Żalgirisu, by przerwać passę piętnastu kolejnych porażek z rzędu w TOP 16 Euroligi. Przed własną publicznością rozbili Maccabi. W pozostałych spotkaniach pewne zwycięstwa Realu i Lottomatiki.

Michał Owczarek

Żalgiris Kowno przerwał fatalną passę 15 porażek z rzędu w fazie TOP 16 Euroligi pokonując we własnej hali Maccabi aż 101:82. To pierwsze zwycięstwo litewskiej ekipy na tym etapie rozgrywek od marca 2004, gdy ich wyższość musiał uznać Ulker Stambuł. Dla losów czwartkowego spotkania decydująca okazała się trzecia kwarta, kiedy to Żalgiris za sprawą świetne gry w ataku Collinsa (12 punkótw), Browna (19) i Maciulisa (20) odskoczył na kilkanaście punktów przewagi, które utrzymał do końca spotkania. Najskuteczniejszym zawodnikiem Maccabi był Esteban Batista (25 punktów, 13 zbiórek). - Dzięki temu zwycięstwu zwiększyły się nasze szanse na awans do kolejnej rundy. Mecz zaczęliśmy powoli, a rywale rzucali z nieprawdopodobnych pozycji. Dopiero po przerwie odzyskaliśmy właściwy rytm, zaczęliśmy grać lepiej w obronie. - mówił po meczu Rimantas Grigas, trener Żalgirisu.

Samodzielnym liderem grupy F został Real Madryt. Królewscy pokonali przed własną publicznością Olympiakos Pireus 80:70. Mistrzowie Hiszpanii spotkanie kontrolowali od pierwszej do ostatniej minuty. Szybko osiągnęli około 10-punktową przewagę, której z dobrym skutkiem bronili przez całe spotkanie. 16 punktów dla zwycięzców rzucił Alex Mumbru, a 15 dla przegranych znany z polskich parkietów Lynn Greer.

W Rzymie ważne zwycięstwo miejscowej Lottomatiki nad Unicają Malaga. Rzymianie dzięki dobrej grze w drugiej kwarcie, ale także opanowaniu na początku ostatniej części spotkania pewnie pokonali przed własną publicznością ekipę z Andaluzji. Liderem Lottoamtiki był występujący przez ostatnie dwa sezony w lidze hiszpańskiej Roko Leni Ukić, który rzucił 19 punktów. Kolejny świetny występ zanotował Marcus Haislip (20 punktów, 6 zbiórek), ale po raz kolejny zawiedli go partnerzy i Unicaja z dwoma porażkami zajmuje ostatniej miejsce w grupie G.