LEGA Basket: Montepaschi z Superpucharem Włoch

W finałowym meczu o Superpuchar Włoch spotkały się drużyny Montepaschi Sieny i Virtus Bolonia. Mimo początkowych problemów mistrzowie Włoch z łatwością pokonali rywala z Bolonii, dzięki czemu po raz czwarty zdobyli to trofeum.

Jacek Seklecki

Montepaschi świetnie rozpoczęło finałowy pojedynek o Superpuchar Włoch. Dwukrotnie z dystansu trafili obwodowi mistrzów kraju z Półwyspu Apenińskiego i było 6:0. Co ciekawe do końca pierwszej kwarty Montepaschi zdobyło jeszcze zaledwie siedem punktów, podczas gdy Virtus Bolonia uzbierał ich aż 17 i prowadził po pierwszych dziesięciu minutach gry 17:13.

Były to jednak tylko dobre złego początki. Montepaschi Siena tak jak przyzwyczaiło w poprzednim sezonie rozkręcało się z minuty na minutę i już druga kwarta pokazała, że mistrzowie Włoch pewnie zmierzają po kolejne trofeum. W drugich dziesięciu minutach gry zdobyli oni bowiem aż 28 punktów, czyli o 15 więcej niż kwartę wcześniej i prowadzili już 41:33.

Każda następna minuta meczu to pokaz siły ekipy z Toskanii, wśród której brylowali Romain Sato i Terrell McIntyre. Obaj zdobyli łącznie 34 punkty, trafiając przy tym aż dziewięciokrotnie z dystansu. Ogólnie cały zespół Montepaschi był tego dnia świetnie dysponowany w rzutach zza linii 6,25. Zieloni trafili aż 15 taki rzutów w całym spotkaniu na 31 wykonywanych, co dało bardzo dobre 48 procent skuteczności.

W połowie trzeciej kwarty Montepaschi prowadziło już 58:43 i nic nie zapowiadało, że Virus Bolonia może powrócić do gry w tym spotkaniu i spróbować odwrócić jego losy. Ostatecznie najlepsza drużyna Włoch w ostatnich trzech latach pokonała rywala z Bolonii 87:65 i wywalczyła tym samym Superpuchar Italii. Było to już czwarte takie trofeum w historii drużyny ze Sieny.

Najlepszym zawodnikiem finałowego spotkania został uznany koszykarz zwycięskiego zespołu, Romain Sato. Koszykarz pochodzący z Republiki Środkowoafrykańskiej zdobył 19 punktów, trafiając jeden z dwóch rzutów za dwa, 4/5 za trzy i wszystkie pięć rzutów wolnych. Do swojego dorobku dołożył także cztery zbiórki.

Montepaschi Siena - Virtus Bolonia 87-65 (13:17, 28:16, 26:19, 20:13)

Montepaschi Siena: Sato 19, McIntyre 15, Zisis 9, Eze 9, Lavrinovic 9, Domercant 8, Hawkins 6, Stonerook 6, Carraretto 3, Marconi 2, Ress 1.

Virtus Bolonia: Fajardo 17, Hurd 14, Koponen 13, Vukcevic 10, Penn 7, Sanikidze 2, Maggioli 2.

MVP Finału Superpucharu: Romain Sato (Montepaschi)