Totalna dominacja Suzuki Arki po przerwie. Florence robił swoje, Wade czyścił tablicę

W I połowie Enea Abramczyk Astoria grała jak w transie i pewnie prowadziła z Suzuki Arką. Zmieniło się to jednak po przerwie. Gospodarze totalnie oddali inicjatywę gościom i ostatecznie zasłużenie przegrali 88:102.

Dawid Siemieniecki
James Florence WP SportoweFakty / Jacek Wojciechowski / Na zdjęciu: James Florence
Dwie zupełnie różne połowy rozegrała Enea Abramczyk Astoria. Gospodarze do przerwy dyktowali warunki na parkiecie, ale po zmianie stron nie mieli już nic do powiedzenia i Suzuki Arka Gdynia odniosła w Bydgoszczy pewne zwycięstwo, do którego poprowadzili ją Trey Wade, ponownie świetnie zbierający piłki z tablic, a także Adrian Bogucki, James Florence i Novak Musić.

Początek spotkania był bardzo wyrównany. Ataki gospodarzy napędzali Mike Smith i Eddy Polanco, a pod koszem nieźle radził sobie Nathan Cayo, który pojawił się w wyjściowej piątce. Po drugiej stronie punkty rozkładały się za to bardzo równomiernie. W samej tylko pierwszej kwarcie zdobycze na swoim koncie zdążyło zapisać sześciu graczy, a najskuteczniejszy spośród nich był kapitan Bartłomiej Wołoszyn, autor 7 "oczek".

Oba zespoły w tej części były bardzo dobrze dysponowane jeśli chodzi o skuteczność, efektem czego na tablicy było po 27. Wtedy jak w transie grać zaczął Smith i za jego sprawą Astoria wyszła na dziesięciopunktowe prowadzenie. To podrażniło jednak Jamesa Florence'a, który przejął na siebie ciężar zdobywania punktów. Ale bydgoszczanie szli za ciosem. Swoje klepki na obwodzie odnalazł Ben Simons i tym samym po I połowie było 62:45 dla gospodarzy.

W grze podopiecznych Marka Popiołka trudno było znaleźć jakiekolwiek mankamenty. Bydgoszczanie w dwóch pierwszych kwartach trafili 22 z 33 rzutów z gry i mieli tylko 3 straty. Goście również prezentowali się nieźle (56 proc. z gry i 6 strat), ale na świetnie dysponowanych w I połowie gospodarzy to było za mało.

Zupełnie inaczej rozpoczęła się za to trzecia kwarta. Gospodarze weszli w tę część meczu wprost fatalnie, podczas gdy frontalne ataki Suzuki Arki dały jej prowadzenie w tej części 8:0. Impas bydgoszczan przerwał jednak rzutem z dalekiego dystansu Simons. Gdynianie nadal grali jednak swoje i po punktach Novaka Musicia było tylko 65:57 i o czas zmuszony był prosić trener Popiołek.

Astoria ten trudny moment zdołała jednak przetrwać i początkowo wyszła z opresji, wróciła do bezpieczniejszego prowadzenia, ale Suzuki Arka nadal była w gazie i po celnej trójce Dominika Wilczka było już tylko 77:71. Ostatecznie trzecia kwarta zakończyła się wynikiem 28:16 dla gości i tym samym ostateczny rezultat pozostał sprawą otwartą, bo po trzydziestu minutach prowadzenie bydgoszczan stopniało do zaledwie pięciu punktów - 78:73.

W czwartej kwarcie nie nastąpiła jednak zmiana obrazu gry, a wręcz odwrotnie - swoje cały czas grali koszykarze Krzysztofa Szubargi, którzy za sprawą bardzo dobrej gry w ataku wyszli na prowadzenie 87:82. Nie do upilnowania pod koszem dla bydgoskich obrońców był Adrian Bogucki, a dalej od kosza świetnie grał Musić. Na ich zagrania gospodarze nie byli w stanie odpowiedzieć i ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 88:102.

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - Suzuki Arka Gdynia 88:102 (27:27, 35:18, 16:28, 10:29)

Astoria: Mike Smith 26, Nathan Cayo 17, Ben Simons 14, Eddy Polanco 11, Aleksander Lewandowski 9, Nick Muszynski 7, Michał Kołodziej 2, Igor Wadowski 2, Jakub Stupnicki 0, Piotr Wińkowski 0.

Arka: James Florence 25, Adrian Bogucki 18, Novak Musić 14, Bartłomiej Wołoszyn 12, Trey Wade 10 (15 zb.), Dominik Wilczek 10, Adam Hrycaniuk 6, Jordan Harris 3, Mariusz Konopatzki 2, Kacper Marchewka 2, Michał Samsonowicz 0, Wiktor Sewioł 0.