Trafili 17 "trójek", ale przegrali hit kolejki. GKS zmiażdżył SKS

W hicie 4. kolejki Suzuki I ligi Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych wygrał z Sensation Kotwicą Kołobrzeg 84:81. Goście trafili 17, a gospodarze 14 "trójek". Ciekawie miało być też w Tychach, ale GKS zdemolował SKS Starogard Gdański aż 101:55.

Patryk Neumann
Damian Pieloch WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: Damian Pieloch
Goście zaczęli od prowadzenia 13:5, ale gospodarze odpowiedzieli serią 16:3. Pojedynek w Wałbrzychu był wyrównany, a decydujący atak Górnik Trans.eu Zamek Książ przeprowadził w pierwszych ośmiu minutach czwartej kwarty. Ten fragment wygrał 21:8 i miał korzystny dla siebie wynik (82:73). Ostatnie dwie minuty jednak nie były udane dla miejscowych, a Sensation Kotwica zbliżyła się na trzy punkty i miała kilka szans żeby wyrównać i przedłużyć mecz.

Wynik na to nie wskazuje, ale to była potężna bitwa w rzutach z dystansu. Przyjezdni już w pierwszej połowie trafili 11 "trójek". Ostatecznie mieli w tym elemencie 17/46, a miejscowi niewiele im ustępowali (14/33). Gorzej było bliżej kosza - 9/27 Górnik Trans.eu Zamek Książ i 12/23 Sensation Kotwica. Duże znaczenie miały też rzuty wolne - 24/30 gospodarze przy 6/11 gości.

Znakomity mecz rozegrał Adrian Kordalski, który do 24 punktów dołożył siedem zbiórek i sześć asyst. Trafił 7/10 prób za trzy, choć nie ma reputacji świetnego strzelca z dystansu.

Mikołaj Stopierzyński uzyskał 17 "oczek". Trafił 2/11 prób z gry i 12/14 rzutów wolnych, ale w końcówce dwa razy spudłował dając przyjezdnym nadzieję na dogrywkę. Dla Sensation Kotwicy 25 punktów (7/13 za trzy) zdobył Mikołaj Kurpisz, ale podobnie, jak Damian Pieloch nie trafił decydujących rzutów.

Łatwe zadanie miały w Lublinie Dziki Warszawa, bo zmierzyły się z absolutnym outsiderem. Koszykarze ze stolicy pokonali młodą ekipę Startu II Lublin 95:63. Dla gospodarzy 17 punktów zdobył Norbert Ziółko. Wśród przyjezdnych warto odnotować 6/6 celnych rzutów z gry Mateusza Bartosza. Podkoszowy zakończył mecz z 12 "oczkami" i sześcioma zbiórkami. Mogło być lepiej, ale spudłował wszystkie cztery rzuty wolne.

Niespodziewanie najbardziej jednostronny był mecz w Tychach. Niepokonany GKS zdemolował SKS aż 101:55. Goście trafili tylko 16/53 prób z gry i popełnili aż 23 straty (16 w pierwszej połowie), którą przegrali 17:47.

Trzecią drużyną, która legitymuje się bilansem 4-0 jest HydroTruck. Koszykarze z Radomia świetnie finiszowali i pokonali AZS AGH Kraków 80:71. Gości do sukcesu poprowadził Kaheem Ransom. Na parkiecie spędził 38 minut i uzyskał 21 punktów, sześć asyst oraz pięć zbiórek. W zespole gospodarzy wszechstronny Paweł Zmarlak miał 13 "oczek", 10 zbiórek, siedem asyst oraz cztery przechwyty.

Pierwsze zwycięstwo w Suzuki I lidze odniosła KKS Polonia Warszawa. Beniaminek wygrał z Miastem Szkła Krosno 83:71. Gospodarze zaczęli od prowadzenia 15:7. Później osiem punktów przewagi mieli goście, ale końcówka należała do miejscowych, którzy zdecydowanie lepiej wykonywali rzuty wolne (18/23 przy 16/32 rywali). Krośnianie do tego popełnili 21 strat. Polonię do sukcesu poprowadzili Michał Kierlewicz - 22 punkty, po sześć zbiórek i asyst oraz Adam Linowski, który dołożył 18 "oczek".

Dobrze poradził sobie też inny beniaminek. Enea Basket Poznań odniosła drugie zwycięstwo. Przyjezdni prowadzili z Żakiem Koszalin 103:84, ale gospodarze końcówkę meczu wygrali 10:0. Żak trafił 11, a Enea Basket 14 "trójek". Marcin Tomaszewski rzucił dla gości 28 punktów (12/16), a Wojciech Fraś miał 14 zbiórek. Jakub Dłoniak odpowiedział 26 "oczkami".

Wyniki sobotnich spotkan Suzuki I ligi:

Start II Lublin - Dziki Warszawa 63:95 (14:21, 15:29, 11:33, 23:12)

Start II: Ziółko 17, Walda 12, Nojszewski 11, Kępka 7, Cherepanov 6, Ziółkowski 6, Świtacz 2, Turewicz 2, Kirwiel 0, Majchrowicz 0.

Dziki: Michalski 15, Czujkowski 13, Komenda 13, Kuźkow 13, Motel 13, Bartosz 12, Janik 7, Aleksandrowicz 6, Grochowski 3, Szular 0.

KKS Polonia Warszawa - Miasto Szkła Krosno 83:71 (20:20, 13:19, 22:15, 28:17)

Polonia: Kierlewicz 22, Linowski 18, Wieluński 14, Dutkiewicz 10, Pełka 7, Piliszczuk 6, Gospodarek 4, Cechniak 2, Anusewicz 0, Lisewski 0, Szymański 0.

Miasto Szkła: Dubults 16, Jankowski 15, Oczkowicz 12, Harris 9, Heliński 8, Łałak 5, Traczyk 4, Dawdo 2, Śpica 0, Zagórski 0.

MKKS Żak Koszalin - Enea Basket Poznań 94:103 (24:19, 21:33, 30:25, 19:26)

Żak: Dłoniak 26, Łabinowicz 18, Marcinkowski 16, Itrich 9, Kaszowski 7, Pisarczyk 7, Sanders 7, Szewczyk 4, Karpik 0, Osipik 0.

Enea Basket: Tomaszewski 28, Wielechowski 20, Fiszer 16, Dymała 15, Fraś 10, Andrzejewski 4, Maćkowiak 3, Nowicki 3, Simon 2, Stankowski 2, Bednarek 0, Jakubiak 0.

Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych - Sensation Kotwica Kołobrzeg 84:81 (21:19, 18:25, 22:21, 23:16)

Górnik Trans.eu Zamek Książ: Kordalski 24, Stopierzyński 17, Walski 11, Majewski 10, Niedźwiedzki 9, Durski 8, Ratajczak 4, Marek 1, Sobkowiak 0.

Sensation Kotwica: Kurpisz 25, Pieloch 15, Dzierżak 9, Washington 9, Pułkotycki 8, Śmigielski 6, Kowalenko 3, Kucharek 3, Walkowiak 3, Klawa 0.

AZS AGH Kraków - HydroTruck Radom 71:80 (23:21, 14:17, 13:16, 21:26)

AZS AGH: Wydra 19, Szmit 18, Zmarlak 13, Lis 8, Dyrda 5, Rojek 5, Sobiech 3, Abdelaal 0, Leszczyński 0.

HydroTruck: Ransom 21, Zegzuła 15, Patoka 14, Jeszke 10, Zalewski 10, Wall 7, Sowa 3, Olender 0.

GKS Tychy - SKS Starogard Gdański 101:55 (30:8, 17:9, 34:17, 20:21)

GKS: Kamiński 14, Kędel 13, Koperski 13, Wieloch 13, Ziaja 12, Chodukiewicz 11, Krajewski 10, Mąkowski 7, Nowak 4, Jakacki 2, Stankowski 2, Wspaniały 0.

SKS: Lis 12, Życzkowski 12, Ćwikliński 7, Małgorzaciak 6, Motylewski 6, Janiak 5, Reszka 3, Burczyk 2, Czerlonko 2, Cebula 0, Szymański 0, Ziółkowski 0.