Kapitalny mecz w 1/8 finału EuroBasketu!

To był początek 1/8 finału mistrzostw Europy, jaki kibice mogliby sobie wymarzyć. W tym meczu było dosłownie wszystko! Turcja wypuściła z rąk, wydawałoby się już pewne, zwycięstwo.

Patryk Pankowiak
Amath M’Baye (z lewej) i Ercan Osmani PAP/EPA / CLEMENS BILAN / Na zdjęciu: Amath M’Baye (z lewej) i Ercan Osmani
Dobiegły końca rozgrywki grupowe, rozpoczęły się mecze 1/8 finału EuroBasketu 2022. I już na początek dostaliśmy niesamowity, pełen dramaturgii spektakl.

Turcja, osłabiona brakiem kontuzjowanego Shane'a Larkina i skazywana na porażkę, potrafiła w tym meczu odrobić 16 punktów straty, zanotować kapitalną serię 19-0 w trzeciej kwarcie i na 19 sekund przed końcem, prowadzić 77:73.

Furkan Korkmaz trafił wtedy pięć rzutów wolnych z rzędu. Francja dodatkowo na 12 sekund przed końcem przy wyniku 77:75 popełniła faul niesportowy. Wydawało się, że triumf Turcji jest już wręcz przesądzony. Ale znów przekonaliśmy się o tym, jak pięknym i nieprzewidywalnym sportem jest koszykówka.

Gwiazdor Turcji, zawodnik Cleveland Cavaliers, Cedi Osman przestrzelił dwa rzuty wolne. Jego drużyna miała jeszcze posiadanie piłki, ale... popełniła stratę! Francja popędziła w kierunku kosza rywali. Rudy Gobert dobił niecelny rzut Evana Fourniera, doprowadzając do wyrównania na niespełna trzy sekund przed końcem regulaminowego czasu gry.

Turcja nie trafiła na zwycięstwo i byliśmy świadkami dogrywki. Tam znów było niesamowicie nerwowo. Gobert spudłował dwa rzuty wolne na finiszu przy stanie 87:86, ale Korkmaz w ostatnim posiadaniu swojego zespołu nie oddał nawet rzutu, popełniając stratę.

Francja gra dalej. Rudy Gobert, nowy center Minnesota Timberwolves, zdobył 20 punktów i zanotował aż 17 zbiórek. Fournier miał 13 "oczek". Tyle samo rzucił też Thomas Huertel.

Da Turcji, która odpadła z mistrzostw Europy, 22 punkty uzbierał Bugrahan Tuncer. Cedi Osman trafił tylko 3 na 10 oddanych rzutów z pola, koszykarz NBA w 41 minut zapisał przy swoim nazwisku 11 punktów, sześć zbiórek, pięć asyst, choć także trzy straty. Furkan Korkmaz zaaplikował rywalom 18 punktów.

Francja zmierzy się w ćwierćfinale ze zwycięzcą meczu Serbia - Włochy.