Jarl Magnus Riiber wygrał konkurs PŚ w Otepaeae. Polacy na 32. i 33. miejscu

Jarl Magnus Riiber wygrał w Otepaeae pierwszy konkurs Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w 2019 roku. 32. był Paweł Słowiok. Z kolei 33. lokatę zajął Szczepan Kupczak.

Piotr Ziemka
Jarl Magnus Riiber Getty Images / Vianney Thibaut/Agence Zoom / Na zdjęciu: Jarl Magnus Riiber
W sobotę nie udało się rozegrać serii skoków narciarskich. Zgodnie z regulaminem, zawodnicy wystartowali do biegu na podstawie rezultatów z piątkowej rundy prowizorycznej. Najlepiej spisał się w niej Franz-Josef Rehrl, który wylądował na 95. metrze i triumfował z dorobkiem 120,4 pkt. Dalej niż Rehrl skoczył Jarl Magnus Riiber. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata uzyskał 96,5 m, ale zdobył 119,7 punktu i na trasę ruszył trzy sekundy po Austriaku.

W piątkowych treningach szósty oraz trzynasty był Szczepan Kupczak. W rundzie prowizorycznej zwycięzca konkursowej rundy skoków narciarskich rozegranej 23 grudnia 2018 roku w Ramsau, został sklasyfikowany na czternastym miejscu. Z 34. numerem biegł Paweł Słowiok. 46. podczas eliminacji Adam Cieślar nie wziął udziału w drugiej części rywalizacji.

Na półmetku biegu prowadził piąty po skokach Akito Watabe. Tuż za nim byli wówczas: Mario Seidl (czwarty numer startowy), Riiber, Rehrl oraz Espen Bjoernstad (trzeci nr), który miał wtedy tylko 0.8 sekundy straty do zdobywcy Pucharu Świata za sezon 2017/2018. 22. lokatę zajmował Kupczak, a 33. - Słowiok.

Z prowadzącej grupy odpadł Bjoernstad, pozostała czwórka biegła razem do dziewiątego kilometra. 1400 metrów przed końcem 27. był Kupczak, a 32. - Słowiok.

Na finiszu najlepszy okazał się Riiber. Norweg zdobył 100 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata już po raz piąty w obecnym sezonie, a szósty w karierze.  3.2 sekundy po Riiberze zmagania ukończył Watabe.

Na ostatnim kilometrze Rehrla i Seidla wyprzedził ich rodak - Martin Fritz i to on stanął na podium. Słowiok zakończył konkurs na 32. pozycji. Tuż po nim metę minął Kupczak.