Dookoła Kraju Basków: Michał Kwiatkowski trzeci na 2. etapie! Julian Alaphilippe wygrał

Julian Alaphilippe wygrał drugi etap 59. edycji kolarskiego wyścigu Dookoła Kraju Basków (Vuelta Ciclista al Pais Vasco). Trzecie miejsce zajął Michał Kwiatkowski. Polak trzeci jest też w klasyfikacji generalnej.

Piotr Ziemka
Michał Kwiatkowski Newspix / Nikoff / Na zdjęciu: Michał Kwiatkowski
Na ostatnich 600 metrach był do pokonania podjazd o średnim nachyleniu 8 procent. Przez pół minuty jako pierwszy jechał na nim Bjorg Lambrecht, który zdecydował się na długi finisz. Wyprzedzić Belga zdołał jedynie zwycięzca Mediolan - San Remo 2019 - Julian Alaphilippe. Trzeci metę w Gorraiz minął Michał Kwiatkowski. Urodzony w 1990 roku Polak już po raz ósmy zakończył etap wyścigu Dookoła Kraju Basków na trzecim miejscu (pięciokrotnie w 2014 roku, raz w 2018 i już po raz drugi w 2019 - trzeci był też w poniedziałkowej jeździe indywidualnej na czas).

Drugiego dnia wyścigu Dookoła Kraju Basków 2019 rozegrano etap liczący 149 kilometrów i 500 metrów. Start nastąpił w Zumarradze, gdzie odbyła się poniedziałkowa jazda indywidualna na czas. Na trasie było pięć odcinków szutrowych. Na początku, w ucieczce jechało czterech kolarzy: Kolumbijczyk Darvin Atapuma (Cofidis), Francuz Julien Bernard (Trek-Segafredo), a także Hiszpanie Garikoitz Bravo (Euskadi Basque Country - Murias) i Julen Amezqueta (Caja Rural - Seguros RGA).

Zwycięzcą pierwszej górskiej premii trzeciej kategorii został Bravo, a drugie miejsce zajął Bernard. Na drugiej premii było odwrotnie - triumfował Bernard. Dwukrotnie na trzeciej pozycji znajdował się Atapuma.

Peleton szybko dogonił uciekinierów - gdy do końca pozostawały 52 kilometry. Pierwszą lotną premię na trasie 59. wyścigu Volta al Pais Vasco wygrał Maximilian Schachmann. Triumfator poniedziałkowego etapu powiększył wtedy przewagę w klasyfikacji generalnej nad rywalami o trzy sekundy. Dwa punkty zdobył Aleksiej Łucenko, a jeden Carlos Verona.

Z kolei linię następnego lotnego finiszu Schachmann minął jako trzeci. Przed Niemcem z ekipy Bora-Hansgrohe znalazł się hiszpański duet z Astany: Jon Izagirre oraz Omar Fraile. Zawodnicy tej grupy później również jechali bardzo aktywnie, znajdowali się na czele peletonu.

Alaphilippe w 2018 roku również wygrał drugi etap wyścigu Dookoła Kraju Basków. Wtedy triumfował też pierwszego dnia zmagań.

Sekundę do zwycięzcy straciło 37 zawodników. W tym gronie nie znalazł się Adam Yates. Piąty w jeździe indywidualnej na czas Brytyjczyk miał defekt, finiszował 51. ze stratą 72 sekund.

Schachmanna sklasyfikowano na szóstym miejscu. Niemiec zachował prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Alaphilippe awansował z czwartej pozycji na drugą. Trzeci nadal jest Kwiatkowski.

139. Michał Gołaś Polska Sky +15:29

Czy Maximilian Schachmann będzie liderem klasyfikacji generalnej po trzecim etapie?