Michał Kwiatkowski trzeci w Mediolan - San Remo! Julian Alaphilippe wygrał

Julian Alaphilippe wygrał 110. edycję wyścigu Mediolan - San Remo. Jako drugi minął metę Oliver Naesen. Trzecie miejsce zajął Michał Kwiatkowski.

Piotr Ziemka
Michał Kwiatkowski Newspix / Artur Widak/NurPhoto/ZUMA / Na zdjęciu: Michał Kwiatkowski
Uczestnicy 110. wyścigu Mediolan - San Remo przejechali 291 kilometrów. W pierwszej ucieczce jechało dziesięciu kolarzy. Najdłużej z nich na czele utrzymywał się Fausto Masnada. Włoch z ekipy Androni Giocattol jako pierwszy zameldował się na podjeździe Cipressa (5,6 kilometra długości, 4,1 procent średniego nachylenia, maksymalnie 9 procent). Peleton minął Masnadę już na drugim kilometrze tej wspinaczki - 25 kilometrów przed metą.

Na zjeździe zaatakował Niccolo Bonifazio. Sprinter z ekipy Direct Energie wypracował 22 sekundy przewagi. Na czele peletonu ścigającego Włocha znajdował się między innymi Łukasz Wiśniowski z CCC Team.

Bonifazio stracił prowadzenie, kiedy do końca pozostawało 11 km. Na podjeździe Poggio (3700 metrów długości, 3,7 procent średniego nachylenia, maksymalnie 8 proc.) odskoczyło siedmiu zawodników. W elitarnym gronie znaleźli się: Julian AlaphilippeMichał Kwiatkowski, Peter Sagan, Oliver Naesen, Matteo Trentin, Wout van Aert i Alejandro Valverde.

Ze szczytu ostatniego podjazdu do mety pozostawało 5 kilometrów. Na zjeździe jako pierwszy jechał Kwiatkowski. Na płaskim terenie do czołówki zdołało jeszcze dołączyć pięciu zawodników: Matej Mohoriczwycięzca 109. edycji Mediolan - San Remo - Vincenzo Nibali, Simon ClarkeTom Dumoulin i Michael Matthews.

Po sześciu godzinach i 40 minutach jazdy, na finiszu najlepszy okazał się Alaphilippe. Drugi minął metę Naesen. Trzecie miejsce zajął Kwiatkowski. Tuż za podium znalazł się Sagan.

W 2017 roku Kwiatkowski wygrał klasyk Mediolan - San Remo. Drugi był wówczas Sagan, a Alaphilippe został sklasyfikowany na trzecim miejscu.

Alaphilippe powtórzył wyczyn Kwiatkowskiego z 2017 roku - wygrał w jednym sezonie klasyki Strade Bianche oraz Mediolan - San Remo. Francuz z drużyny Quick-Step w 2019 roku zwyciężył też między innymi podczas dwóch etapów Tirreno - Adriatico. Kwiatkowski na trzecim stopniu podium stanął również w zakończonym w niedzielę wyścigu Paryż - Nicea.

Czas 6:40:14 uzyskała czołowa dziesiątka.

DNF Maciej Bodnar Polska Bora-Hansgrohe Nie ukońćzył

Czy Michał Kwiatkowski wygra etap wielkiego, trzytygodniowego touru w 2019 roku?