Giro d'Italia 2018: Richard Carapaz wygrał ósmy etap, Simon Yates nadal liderem

Richard Carapaz wygrał ósmy etap 101. edycji wyścigu Giro d'Italia. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Simon Yates.

Piotr Ziemka
Simon Yates PAP/EPA / DANIEL DAL ZENNARO / Simon Yates
Ósmy odcinek Giro d'Italia 2018 rozpoczął się tam, gdzie kolarze finiszowali podczas siódmego etapu - w Praia a Mare. Do przejechania było 209 kilometrów. W ucieczce jechało siedmiu zawodników: Holender Koen Bouwman (LottoNL Jumbo), Słoweniec Matej Mohoric (Bahrain Merida), Włoch Matteo Montaguti (AG2R), Słoweniec Jan Polanc (UAE Team Emirates), Belg Tosh van der Sande (Lotto Soudal), Kolumbijczyk Rodolfo Torres (Androni Giocattoli), a także Włoch Davide Villella (Astana). Pierwszą lotną premię wygrał Torres, drugą zaś - van der Sande.

Ucieczka podzieliła się na finałowym podjeździe o długości siedemnastu kilometrów i średnim nachyleniu 5 procent (maksymalnie było 10 proc.).

Najdłużej na czele z grona uciekinierów znajdował się Bouwman. 24-letniego Holendra doścignięto na ostatnim kilometrze. 1300 metrów przed końcem z peletonu zaatakował Ekwadorczyk Richard Carapaz. Lider klasyfikacji młodzieżowej zachował prowadzenie i jako pierwszy minął metę w Montevergine di Mercogliano. Siedem sekund do zwycięzcy straciło 28 zawodników.

Piąty był Simon Yates. Kolarz zespołu Mitchelton-Scott utrzymał przodownictwo w wyścigu. Carapaz awansował w "generalce" z jedenastego miejsca na ósme.

Sześć kilometrów przed metą upadł Christopher Froome. Zawodnik z grupy Sky zdołał wrócić do peletonu i został sklasyfikowany na 22. pozycji. Bouwman ostatecznie zajął 44. lokatę - ukończył rywalizację 55 sekund po zwycięzcy.