Gigantyczna sensacja w Pekinie!

Reprezentacja Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego nie zagra o medale w hokeju na lodzie kobiet podczas igrzysk olimpijskich Pekin 2022. W sobotnim ćwierćfinale Rosjanki przegrały ze Szwajcarkami 2:4.

Rafał Smoliński
Szwajcarki cieszą się z gola PAP/EPA / MARK CRISTINO / Na zdjęciu: Szwajcarki cieszą się z gola
Dotychczas w fazie pucharowej turnieju pań nie było niespodzianek. W piątek awans do półfinału wywalczyły faworyzowane Kanadyjki i Amerykanki. W sobotę doszło do spotkania Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego ze Szwajcarią. W fazie grupowej Rosjanki pokonały Helwetki 5:2, ale w ćwierćfinale doszło do rewanżu.

Kibice musieli czekać na pierwszego gola do 35. minuty. Phoebe Staenz otrzymała świetne podanie zza bramki i pokonała Walerię Merkusziewą. Rosjanki natychmiast odpowiedziały. W 38. minucie wyrównała Anna Sawonina. Sędziowie nie zauważyli, że padł gol i dopiero analiza wideo nie pozostawiła żadnych wątpliwości.

Emocje sięgnęły zenitu w trzeciej tercji. Najpierw, po challenge'u trenera, anulowane zostało trafienie Anny Szochiny. Następnie Dominique Ruegg wyprowadziła Szwajcarki na prowadzenie 2:1, kończąc dwójkową akcję pięknym strzałem. Rosjanki rzuciły się do ataków. W 57. minucie w zamieszaniu pod bramką wyrównała Polina Łucznikowa i zanosiło się na dogrywkę.

Tymczasem minęło zaledwie 30 sekund, a Alina Mueller dała Helwetkom trzecie prowadzenie (3:2). Była to kolejna ładna dwójkowa akcja Szwajcarek. W końcówce Rosjanki zaryzykowały i ściągnęły golkiperkę. Na kilka sekund przed końcem krążek przejęła Mueller i strzałem do pustej bramki ustaliła wynik meczu.

Szwajcarki pokonały Rosjanki 4:2 i wystąpią w półfinale turnieju hokeja na lodzie w Pekinie. Jedyny raz Helwetki zdobyły medal igrzysk olimpijskich w 2014 roku w Soczi, gdzie sięgnęły po brąz. W półfinale tegorocznych ZIO najprawdopodobniej spotkają się z Kanadyjkami. Natomiast Rosjanki zakończyły już występ w chińskiej stolicy i mogą wracać do domu.