MŚ w hokeju: Polacy zhańbieni na koniec turnieju. Dostaliśmy 11 goli od Austrii!

Reprezentacja Polski w najgorszy z możliwych sposobów zakończyła udział w tegorocznych mistrzostwach świata zaplecza elity. Biało-Czerwoni przegrali w piątym meczu z Austrią aż 0:11!

Rafał Lichowicz
Przemysław Odrobny WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Przemysław Odrobny
W pierwszej tercji podopieczni Jacka Płachty nie istnieli na lodowisku w Kijowie. Choć szanse na awans miały wciąż obie reprezentacje, to Austriacy wydawali się bardziej zdeterminowani, by zagrać w przyszłym roku w elicie.

Krótko po upływie połowy tercji było 3:0 i praktycznie po szansach Biało-Czerwonych na awans z tegorocznego turnieju Dywizji 1A. Austriacy wyszli na prowadzenie już w 2. minucie za sprawą Martina Ulmera. W 8. podwyższył Brian Lebler, a niedługo po tym wynik do pierwszej przerwy ustalił Fabio Hofer, dokładając gola do wcześniejszej asysty.

Na drugą tercji wyszliśmy odmienieni. Do bramki wszedł Rafał Radziszewski, który zastąpił Przemysława Odrobnego. Od początku przejęliśmy inicjatywę. Niestety, nasze akcje nie kończyły się celnymi uderzeniami. Gdy do głosu doszli Austriacy, byliśmy podobnie bezradni jak w pierwszych 20 minutach.

Czternaście sekund po karze dla Jakuba Wanackiego Orły podwyższyły na 4:0. Pół minuty później mieliśmy do odrobienia już pięć goli. W kolejnych akcjach do siatki trafiali Thomas Raffl i Lukas Haudum. W ostatnich minutach dublet skompletował najlepszy strzelec Austrii w MŚ, Konstantin Komarek, ustalając wynik na 7:0.

W ostatniej części meczu Biało-Czerwoni niestety skompromitowali się na całej linii nie próbując zdobyć nawet honorowego gola. Austriacy wbili cztery razy krążek do naszej siatki, wygrywając aż 11:0. Hat-tricka skompletował Brian Lebler. Po raz ostatni dostaliśmy podobnie lanie od Austrii ponad 70 lat temu, gdy nasi rywale wygrali 10-2 na MŚ w Pradze.

Dzięki pokonaniu Polski Austriacy świętowali powrót do hokejowej elity. Nasza reprezentacja zajęła zaś czwarte miejsce w turnieju. O tym, kto jako drugi zagra w przyszłym roku w najwyższych rangą mistrzostwach świata, zdecyduje ostatni mecz między Koreą Południową i Ukrainą.

Polska - Austria 0:11 (0:3, 0:4, 0:4)
0:1 - Ulmer 2'
0:2 - Lebler (Komarek, Hofer) 8'
0:3 - Hofer (Rafl, Schumnig) 11'
0:4 - Raffl (Heinrich) 29' (5 na 4)
0:5 - Haudum (Ulmer) 30'
0:6 - Komarek (Ulmer, Schumnig) 36'
0:7 - Komarek (Haudum) 40'