Znamy komplet uczestników hokejowych mistrzostw świata

Znamy już komplet dwunastu zespołów, które w dniach 28 lutego - 13 marca 2010 roku w Indiach walczyć będą o miano najlepszej drużyny hokejowej świata. Jako ostatni do tego grona dołączyli Argentyńczycy. W Nowym Delhi zabraknie Polaków, którym do zakwalifikowania się zabrakło niewiele.

Maciej Dudzik

Do niedawna znaliśmy niemal pełną stawkę uczestników hokejowego mundialu. Udział w imprezie już wcześniej zagwarantowany mieli gospodarze - Hindusi , a także mistrzowie kontynentów: Kanada (mistrz obu Ameryk), Korea (Azji), RPA (Afryki) oraz Australia (Australii). Europie przysługiwało najwięcej, bo aż cztery miejsca, które wywalczyli medaliści i czwarta drużyna mistrzostw naszego kontynentu: Anglia, Niemcy, Holandia i Hiszpania.

Ostatnie trzy miejsca czekały na zwycięzców trzech turniejów kwalifikacyjnych. W każdym z nich występowało po sześć zespołów, a awansował tylko najlepszy. W pierwszym, rozgrywanym we francuskim Lille zwyciężył Pakistan. W stawce byli też Polacy, którzy w fazie grupowej pokonali nawet późniejszych zwycięzców. Niestety, przez niekorzystny układ w tabeli podopieczni trenera Witczaka nie zdołali awansować do finału imprezy. W drugim i trzecim turnieju szans rywalom nie dali ich gospodarze. Jeden zwyciężyli Nowozelandczycy, a drugi Argentyńczycy.

Mistrzostwa świata odbędą się w dniach 28 lutego - 13 marca 2010 w indyjskim Nowym Delhi. Tytułu najlepszej drużyny świata bronić będą Niemcy, dla których ewentualny sukces będzie już trzecim pod rząd. Cztery lata temu będąc gospodarzem turnieju obronili miano najlepszych wywalczone przed ośmioma laty w Malezji.

Polskiej drużyny zabraknie w Indiach, zabrakło też w Niemczech. Ostatni występ biało-czerwonych na mistrzostwach świata miał miejsce właśnie w Malezji w 2002 r. Wówczas prowadzona przez Jerzego Wybieralskiego reprezentacja zajęła 15. Miejsce.