W poszukiwaniu patentu na Norwegów, czyli sezon biegów narciarskich w pigułce

Dominika Pawlik

Największy niedosyt: Charlotte Kalla i Petter Northug

Zapowiadało się, że Szwedka nawiąże walkę z Norweżkami i spokojnie powalczy o podium. Tymczasem początek sezonu nie był tak udany, jak można się było spodziewać, Kalla tylko raz stanęła na podium. Od Tour de Ski musiała pauzować z powodu problemów zdrowotnych i to wykluczyło ją z walki w klasyfikacji generalnej. Co prawda w próbie przed mistrzostwami zwyciężyła w biegu na 10 kilometrów stylem dowolnym, a w swojej ojczyźnie sięgnęła po cztery medale mistrzostw świata. Gdyby nie ta pauza, to być może Kalla wskoczyłaby na podium Pucharu Świata.

W sezonie 2013/2014 Petter Northug był dopiero szósty, co było sporym rozczarowaniem. Wydawało się, że spokojnie będzie w stanie poprawić ten rezultat i rzeczywiście w pierwszych zawodach w Kuusamo zajął drugie miejsce. Później było jednak tylko gorzej. Podczas Tour de Ski czterokrotnie stanął na podium, a na mistrzostwach w Falun wykorzystał nieobecność lidera norweskiej kadry. O ile medalami mógł sobie powetować niepowodzenia w Pucharze Świata, o tyle mimo wszystko, Northuga stać było na więcej.

Jak oceniasz sezon w wykonaniu Justyny Kowalczyk (skala 1-5)?