Biegi narciarskie. Izabela Marcisz z kolejnym medalem MŚJ! Jest brąz na 5 km!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / NORDPOLE/NEWSPIX.PL / Na zdjęciu: Izabela Marcisz
Newspix / NORDPOLE/NEWSPIX.PL / Na zdjęciu: Izabela Marcisz

Izabela Marcisz zdobyła brązowy medal w biegu na 5 kilometrów techniką klasyczną podczas mistrzostw świata juniorek 2020 w Oberwiesenthal!

Izabela Marcisz ruszyła na trasę jako dziewięćdziesiąta, przedostatnia. Pół sekundy później wystartowała Helene Marie Fossesholm. Złoty medal zdobyła właśnie Norweżka.

Fossesholm nie prowadziła tylko na jednym oficjalnym punkcie pomiarowym - po 1800 metrach miała drugi rezultat (4:19.5). Szybciej 1,8 kilometra pokonała jedynie Monika Skinder, która zaliczyła świetny początek (4:17.4), ale ostatecznie zajęła dwunastą lokatę.

Marcisz rozpoczęła zmagania od czternastej pozycji na pierwszym pomiarze umiejscowionym na 1300. metrze. Po 1,8 kilometra urodzona 18 maja 2000 roku zawodniczka była jedenasta, a na półmetku - już piąta.

1200 oraz 700 metrów przed końcem Marcisz znajdowała się na trzecim miejscu, a Skinder - na czwartym.

Fossesholm zdobyła złoty medal z czasem 13:49.1. Na drugim stopniu podium stanęła Lisa Lohmann (88. numer startowy, przystąpiła do rywalizacji minutę przed Polką). Niemce zmierzono 14:04.8, podczas gdy Izabela Marcisz uzyskała na mecie 14:17.2. Sklasyfikowana na czwartej pozycji Włoszka Emilie Jeantet uzyskała o 3.2 sekundy słabszy rezultat od biegaczki ze Stowarzyszenia Sportowego Prządki Ski Korczyna. Na ósmym miejscu znalazła się triumfatorka sprintu - Louise Lindstroem. W sobotę I. Marcisz wywalczyła srebro.

53Magdalena KobieluszPolska15:51.1

W sztabie szkoleniowym polskiej reprezentacji w biegach narciarskich juniorek na te mistrzostwa świata są: Aleksander Wierietielny (trener główny), Justyna Kowalczyk (asystentka trenera), Rafał Węgrzyn (asystent trenera), Mateusz Chowaniak, Peep Koidu, Meelis Aasla, Jaan Alvela (serwismeni), Sven Rakoszek (fizjoterapeuta), a także Oleksij Pysarenko (terapeuta).

9 lutego 2020 roku w Falun Fossesholm zajęła piąte miejsce w zaliczanym do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata biegu na 10 kilometrów techniką łyżwową.  Przed nią znalazły się wówczas tylko: Therese Johaug, Ebba Andersson, Heidi Weng oraz Astrid Jacobsen.

W latach 2010 i 2011 w mistrzostwach świata juniorek uczestniczyła starsza siostra Izabeli - Ewelina Marcisz. Jej najlepszym osiągnięciem w tych zawodach było piąte miejsce w biegu łączonym na 10 km w 2011 roku. Zwyciężyła wtedy Heidi Weng.

Podczas mistrzostw świata juniorek 2019 zawodniczki rywalizowały w konkurencji 5 kilometrów stylem dowolnym. Druga była wówczas Fossesholm, a czwarta - Izabela Marcisz.

Dwa dni później rozegrano bieg ze startu wspólnego na 15 kilometrów techniką klasyczną. Fossesholm ponownie stanęła na drugim stopniu podium. Natomiast Marcisz zajęła piątą lokatę.

Na środę zaplanowano rywalizację na 15 km stylem dowolnym, a na piątek - zmagania sztafet.