PŚ w Toblach: awans Justyny Kowalczyk. Pokaz siły Marit Bjoergen

Marit Bjoergen wygrała bieg pościgowy kobiet, rozegrany klasykiem, na 10 km we włoskim Toblach. Dla Norweżki to drugie zwycięstwo w bieżącym sezonie. Nieźle pobiegła Justyna Kowalczyk, która awansowała z 49. na 37. miejsce.

Szymon Łożyński
Justyna Kowalczyk Getty Images / Chung Sung-Jun / Na zdjęciu: Justyna Kowalczyk
Po sobotniej rywalizacji na 10 km stylem dowolnym w Toblach, tym razem na biegaczki czekał ten sam dystans, ale rozegrany klasykiem. W niedzielę zawodniczki startowały zatem według miejsc, jakie zajęły dzień wcześniej i z identycznymi stratami do triumfatorki biegu łyżwą Charlotte Kalli.

Polscy kibice liczyli, że spory awans w tych zawodach zanotuje Justyna Kowalczyk, która wystartowała jako 49. z ponad dwu minutową stratą do najlepszych. Mistrzyni olimpijska z Soczi ruszyła mocno i już na pierwszym pomiarze czasu przesunęła się na 44. lokatę. Na półmetku dystansu, po 5 km, Kowalczyk była 36. z realną szansą awansu do czołowej trzydziestki.

Ostatecznie nie udało się jednak tego zrealizować. Polka dobiegła do mety na 37. pozycji ze stratą 2 minut i 41 sekund do zwyciężczyni. Oprócz biegaczki z Kasiny Wielkiej z Biało-Czerwonych wystartowały jeszcze Sylwia Jaśkowiec i Martyna Galewicz. Obie zajęły pozycje w siódmej dziesiątce.

W niedzielę na największe słowa uznania zasłużyła Marit Bjoergen. Norweżka szybko odpowiedziała pesymistom, którzy uważali, że obecnie nie jest w najwyższej formie. Po starcie szybko odrobiła 22 sekundy jakie dzieliły ją od Charlotte Kalli. Później okazała się najszybsza na finiszu, gdzie o zwycięstwo walczyły trzy Norweżki, oprócz Bjoergen także Ingvild Flugstad Oestberg i Heidi Weng. Ostatecznie młodsze koleżanki musiały uznać wyższość na finiszu swojej rodaczki.

Charlotte Kalla pobiegła zdecydowanie słabiej niż dzień wcześniej. Już na półmetku rywalizacji została doścignięta przez grupę Norweżek (prowadzącą przez Bjoergen) i nie była w stanie utrzymać ich tempa, kończąc zmagania na 6. pozycji. Pierwszych pięć miejsc zajęły Norweżki. Liderką Pucharu Świata i w biegach na dystansach pozostała jednak Kalla.

Przed Justyną Kowalczyk teraz dłuższa przerwa w startach w Pucharze Świata, bowiem nie wystartuje w rozgrywanym na przełomie roku Tour de Ski.