Stina Nilsson i Johannes Klaebo z 50 punktami w klasyfikacji generalnej PŚ

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Tobias Nyk√É‚ÄûNen / Na zdjęciu: Stina Nilsson
Newspix / Tobias Nyk√É‚ÄûNen / Na zdjęciu: Stina Nilsson

Stina Nilsson wygrała sprint techniką klasyczną w Kuusamo, dzięki czemu została pierwszą liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2017/2018 w biegach narciarskich. Wśród mężczyzn zwyciężył Johannes Hoesflot Klaebo.

W biegach narciarskich obowiązuje taka sama punktacja, jak w skokach narciarskich (punktuje 30 zawodników/zawodniczek, za triumf uzyskuje się 100 "oczek", za drugie miejsce 80, a za trzecie 60), ale inaczej jest w przypadku zawodów trzydniowych, a do takich zalicza się właśnie rozpoczęty w piątek Ruka Triple.

Sprinty to pierwszy etap tego cyklu. Tu za zwycięstwo zdobywa się nie 100, lecz 50 punktów. Za drugą pozycję przyznawane jest 46, a za trzecie 43. Kolejne miejsca w najlepszej dziesiątce wyceniane są na: 40, 37, 34, 32, 30, 28 oraz 26 "oczek".

50 punktów za triumf będzie do zdobycia również w biegu sobotnim. Natomiast w niedzielę najlepszy zawodnik Ruka Triple wywalczy 200 punktów. Druga lokata da wtedy 160 "oczek", trzecia 120, a o 100 pkt wzbogaci się tym razem osoba, która uplasuje się na czwartej pozycji.

W piątek Justyna Kowalczyk zajęła w sprincie dwudzieste miejsce. Dało to jej 11 punktów do klasyfikacji łącznej PŚ.