Aleksander Panżiński wygrał kwalifikacje w Kuusamo, Polacy bez awansu

Aleksander Panżiński zwyciężył w kwalifikacjach sprintu stylem klasycznym, które rozegrano w Kuusamo. Słabo spisali się reprezentanci Polski, którzy nie uzyskali awansu do ćwierćfinałów.

Łukasz Witczyk
Kwalifikacje mężczyzn były zdecydowanie bardziej wyrównane niż rywalizacja kobiet. Najlepszy na mecie Rosjanin Aleksander Panżiński na mecie miał czas zaledwie o 0,2 sek. lepszy niż Norweg Sondre Turvoll Fossli. Trzeci rezultat na mecie miał Paal Golberg, który stracił do Rosjanina 0,68 sek.
Rywalizację zdominowali Norwedzy, których w czołowej dziesiątce znalazło się aż sześciu. Oprócz wyżej wymienionej dwójki byli to Erik Brandsdal, Tomas Northug, Timo Andre Bakken oraz Finn Haagen Krogh. W pierwszej dziesiątce znalazło się również miejsce dla Finów Matiasa Strandvalla i Anssiego Pentsinena oraz Estończyka Peetera Kummela.

Słabo w kwalifikacjach spisali się reprezentanci Polski. Najlepszy polski sprinter, Maciej Staręga, zajął dopiero 53. miejsce, a do Panżińskiego stracił blisko 9 sekund. Jan Antolec sklasyfikowany został na 77. pozycji, a Sebastian Gazurek dystans 1,4 km przebiegł z 78. czasem.