Ingvild Flugstad Oestberg najlepsza w kwalifikacjach sprintu w Kuusamo, Justyna Kowalczyk z awansem

Ingvild Flugstad Oestberg zwyciężyła w kwalifikacjach sprintu stylem klasycznym, które rozegrano w Kuusamo. Z reprezentantek Polski w ćwierćfinałach wystąpi tylko Justyna Kowalczyk.

Łukasz Witczyk
Wysoką formę w kwalifikacjach sprintu w Kuusamo potwierdziły Norweżki. Żadnych szans rywalkom nie dała Ingvild Flugstad Oestberg, która jako jedyna dystans 1,4 km pokonała w czasie krótszym niż 3 minuty. Miała ona blisko trzy sekundy przewagi nad drugą w kwalifikacjach Celine Brun-Lie, a niewiele ponad trzy sekundy straciła do niej Marit Bjoergen.
Kwalifikacje sprintu stylem klasycznym w Kuusamo były popisem Norweżek, które zajęły pierwsze sześć miejsc. Oprócz wyżej wymienionych zawodniczek w czołówce zameldowały się Kari Vikhagen Gjeitnes, Maiken Caspersen Falla oraz Heidi Weng, a na dziewiątej pozycji sklasyfikowana została Therese Johaug. Najlepiej z biegaczek spoza Norwegii spisała się Mona-Lisa Malvalehto, która była siódma.

W ćwierćfinałach sprintu stylem klasycznym wystąpi tylko jedna reprezentantka Polski. Będzie nią Justyna Kowalczyk, która awansowała z 26. czasem. Do Oestberg najlepsza polska biegaczka straciła blisko 14 sekund. Na 39. pozycji sklasyfikowana została Ewelina Marcisz, 52. lokatę zajęła Sylwia Jaśkowiec, a Kornelia Kubińska była 61.