Historia biegów sprinterskich na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym

21 lutego odbędzie się sprint na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym. Po raz pierwszy o medale MŚ w tej konkurencji rywalizowano w 2001 roku.

Piotr Ziemka
Piotr Ziemka

Rok Złoty medal Srebrny medal Brązowy medal
2001 P. Muranen-Manninen (FIN) K. Sundqvist (NOR) J. Czepałowa (ROS)
2001 T. Hetland (NOR) C. Zorzi (WŁO) H. Solbakken (NOR)
2003 M. Bjoergen (NOR) C. Kuenzel (NIE) H. Pedersen (NOR)
2003 T. Fredriksson (SWE) H. Bjerkeli (NOR) T. Hetland (NOR)
2005 E. Oehstrig (SWE) L. Andersson (SWE) S. Renner (KAN)
2005 W. Roczew (ROS) T. Hetland (NOR) T. Fredriksson (SWE)
2007 A. Jacobsen (NOR) P. Majdić (SŁO) V. Kuitunen (FIN)
2007 J. Svartedal (NOR) M. Larsson (SWE) E. Roenning (NOR)
2009 A. Follis (WŁO) K. Randall (USA) P. Muranen-Manninen (FIN)
2009 O. Hattestad (NOR) J. Kjoelstad (NOR) N. Moriłow (ROS)
2011 M. Bjoergen (NOR) A. Follis (WŁO) P. Majdić (SŁO)
2011 M. Hellner (SWE) P. Northug (NOR) E. Joensson (SWE)

W latach: 2001, 2003 oraz 2005 awans z eliminacji do ćwierćfinałów uzyskiwało 16 zawodniczek i 16 zawodników. W 2007 roku po raz pierwszy do dalszej fazy przebrnęło 30 biegaczek i 30 biegaczy. W finale rywalizowała wtedy najlepsza szóstka (w trzech poprzednich edycjach - najlepsza czwórka). Pierwszy sprint, którego stawką były medale mistrzostw świata, odbył się w Lahti. Wśród kobiet triumfowała Pirjo Muranen - siostra czterokrotnego zdobywcy Pucharu Świata w kombinacji norweskiej - Hannu Manninena. Pierwszym mistrzem świata został Tor Arne Hetland. W eliminacjach odpadli Magdalena Oleksiuk oraz Janusz Krężelok. Dwa lata później w Val di Fiemme 31. lokatę zajęła Justyna Kowalczyk. W finale najszybciej pobiegła Marit Bjoergen. Trzecia była 38-letnia wówczas Hilde Pedersen. Wśród mężczyzn najlepiej spisał się Thobias Fredriksson. Obrońca tytułu tym razem stanął na trzecim stopniu podium.

W finale w Oberstdorfie znalazły się aż trzy Szwedki, a także Kanadyjka. Triumfowała Emelie Oehstrig. Trzeci raz z rzędu medal w sprincie zdobył Hetland. Świetnie w 2005 roku spisała się reprezentacja Polski. Kowalczyk uplasowała się na 12. miejscu. Krężelok brał udział w finale B i ostatecznie sklasyfikowano go na siódmej pozycji. Maciej Kreczmer zajął 17. miejsce, więc był najlepszy z grona tych, którzy nie awansowali do ćwierćfinału. W Sapporo triumfowała 20-letnia Astrid Jacobsen. Tuż za podium znalazła się Anna Dahlberg. Czwarta była ona także w sezonie 2004/2005. Kowalczyk zajęła 17. lokatę. W finale mężczyzn biegło trzech Szwedów i dwóch Norwegów. Jedynym biegaczem spoza Skandynawii był Andrew Newell. Amerykanin zajął piąte miejsce. Drugi raz z rzędu na czwartej pozycji uplasował się Bjoern Lind. Ponownie w najlepszej dziesiątce znalazł się Krężelok (10. miejsce). Kreczmer również awansował do ćwierćfinału i uplasował się na 28. pozycji.

W finale w Libercu biegły aż trzy Szwedki. Najlepsza z nich Ida Ingemarsdotter była czwarta. Brązowy medal zdobyła wtedy Muranen, a zwyciężyła Arianna Follis z Włoch. Kowalczyk wtedy nie startowała w sprincie. Złoto i srebro wywalczyli Norwegowie. Dwa lata później w Oslo triumfowała Bjoergen. Złota medalistka poprzedniego czempionatu tym razem otrzymała srebro. Na trzecim stopniu podium stanęła Petra Majdić - wicemistrzyni świata z Japonii. W biegu decydującym o podziale medali biegła także sklasyfikowana na piątej pozycji Justyna Kowalczyk. W męskim finale brało udział trzech Szwedów. Dwóch z nich stanęło na "pudle". Obrońca mistrzowskiego tytułu znalazł się tuż za podium, ale w czołowej trójce był inny Norweg - Petter Northug.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×