Justyna Kowalczyk znokautowała rywalki! Polka nową liderką Pucharu Świata!

Zwycięstwem Justyny Kowalczyk zakończył się bieg łączony na dystansie 15 kilometrów, który rozegrany został w Canmore. Polka dzięki zwycięstwu i zdobytym premiom została nową liderką Pucharu Świata.

Łukasz Witczyk

W Canmore nie startowała główna rywalka Justyny Kowalczyk w walce o Kryształową Kulę - Marit Bjoergen. Pod jej nieobecność Polka była uznawana za faworytkę biegu łączonego. Najlepsza polska biegaczka od początku rywalizacji przewodziła stawce. Po przebiegnięciu czwartego kilometra Polka zwiększyła tempo i wraz z Kristiną Stoermer Steirą powiększała przewagę nad rywalkami.

Na szóstym kilometrze prowadzące biegaczki miały już blisko 16 sekund przewagi nad trzecią Aliją Iksanovą. Steira jednak nie wytrzymała długo tempa narzuconego przez Kowalczyk. Na podbiegach reprezentantka naszego kraju zyskała kilka sekund nad Norweżką i do strefy zmian nart dobiegła jako zdecydowana liderka.

Bieg techniką klasyczną Polka zakończyła z przewagą ponad 11 sekund nad Steirą. Wraz z każdym przebiegniętym metrem przewaga Kowalczyk systematycznie rosła. Na następnym punkcie kontrolnym nasza rodaczka miała już ponad 32 sekundy przewagi nad goniącą ją grupką. Trend ten utrzymywał się przez dalszą część biegu i na 13. kilometrze Polka miała już 50 sekund przewagi. Dwa ostatnie kilometry Kowalczyk przebiegła już zdecydowanie wolniej i druga na mecie Anne Kylloenen straciła do zwyciężczyni blisko 35 sekund.

Dzięki zwycięstwu w Canmore 29-letnia biegaczka rodem z Kasiny Wielkiej została nową liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Polka podczas biegu zdobyła dodatkowe 30 punktów za zwycięstwo na lotnych premiach.

Kowalczyk nie była jedyną reprezentantką Polski, która pojawiła się na trasie niedzielnego biegu. W Canmore wystartowała również Paulina Maciuszek, która rywalizację zakończyła na 27. miejscu. Maciuszek do zwyciężczyni straciła blisko 2 minuty i 48 sekund.