Żużel. Zdunek Wybrzeże nie dało się ponieść transferowemu szaleństwu

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Tomasz Rosochacki / Na zdjęciu: kadra Zdunek Wybrzeża Gdańsk na sezon 2022
WP SportoweFakty / Tomasz Rosochacki / Na zdjęciu: kadra Zdunek Wybrzeża Gdańsk na sezon 2022
zdjęcie autora artykułu

Zamiast wielkich nazwisk, w Zdunek Wybrzeżu postawiono na wymianę najsłabszych ogniw. Klub nie dał ponieść się transferowemu szaleństwu, jakie miało miejsce w eWinner 1. Lidze. Skład po 14 listopada nie jest jednak jeszcze kompletny.

Podsumowujemy listopadowe okienko w wykonaniu polskich klubów. Pod lupę bierzemy Zdunek Wybrzeże Gdańsk.

***

PLUSY

Utrzymali kogo chcieli

Zdunek Wybrzeże Gdańsk bardzo szybko podpisało umowy z Wiktorem Kułakowem i Jakubem Jamrogiem, ubiegłorocznymi liderami. Gdańszczanie nie mieli też problemu z tym, by na kolejny sezon został Rasmus Jensen. Pozostali zawodnicy poza Piotrem Gryszpińskim, który po zakończeniu wieku juniora pozostał na pozycję numer 8 odeszli, jednak w Gdańsku chciano dokonać odpowiednich roszad, które miały na celu zneutralizowanie problemów, jakie drużyna miała w ubiegłym sezonie.

Zawodnik U-24 z wielkim potencjałem

W ubiegłym sezonie gdańszczanie próbowali aż czterech zawodników na pozycję U-24. Tym razem jednak działacze postawili na mocny punkt. Nad morze przeniósł się Wiktor Trofimow jr, który już w poprzednim okienku transferowym był na celowniku Zdunek Wybrzeża.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Rafał Dobrucki kręci nosem! Poszło o zagranicznego juniora

Sam Trofimow w ubiegłym sezonie zdobył 82 punkty i 17 bonusów, a czterej gdańszczanie na tej pozycji w 2021 roku przywieźli łącznie 57 punktów i 6 bonusów. Różnica 25 punktów i 11 bonusów w skali sezonu to bardzo dużo i struktura składu gdańszczan po tym transferze może się totalnie zmienić.

Transfer tego, kto przez lata dawał się we znaki

Zdunek Wybrzeże Gdańsk znalazło sposób na to, by Adrian Gała jako zawodnik zespołów rywala nie uprzykrzał życia zawodnikom znad morza - zdecydowali się go pozyskać. Wychowanek Startu Gniezno przez lata prezentował się bardzo dobrze jako rywal Zdunek Wybrzeża, teraz będzie zdobywał punkty dla czerwono-biało-niebieskich.

MINUSY

Brak strzelb transferowych

Ten okres transferowy był w eWinner 1. Lidze bardzo intensywny. Wiele zespołów wzmocniło się zawodnikami, którzy mają za sobą bogate ekstraligowe doświadczenie. Takich transferów przychodzących w Gdańsku nie było, postawiono na wymianę poszczególnych ogniw. Patrząc na reakcje kibiców, na ten moment, po słabszym ubiegłym sezonie, nad morzem wymagano większych inwestycji. Sezon pokaże, która koncepcja budowy składu była lepsza.

Kadra wciąż niekompletna

14 listopada zakończył się okres transferowy, a Zdunek Wybrzeże wciąż nie może wystawić pełnego składu. Gdańszczanie mają tylko jednego młodzieżowca, a patrząc na wyniki w DMPJ, Kamil Marciniec ma potencjał by przynajmniej na swoim torze być mocnym ogniwem. Siła formacji młodzieżowej będzie znana dopiero na wiosnę.

Brak wychowanków w składzie

To dopiero trzeci sezon w historii gdańskiego żużla, w którym Wybrzeże nie ma żadnego wychowanka w składzie. Rok po odejściu Karola Żupińskiego, ze Zdunek Wybrzeża do ROW-u Rybnik przeniósł się Krystian Pieszczek, co może wyjść na dobre wszystkim trzem stronom. Brak drugiego czynnego juniora z Gdańska to z pewnością nie jest powód do zaszczytu, choć patrząc na wyniki w kategorii 250 cc, następcy są, ale trzeba na nich poczekać.

Przestali szukać talentów?

Czy jest to minus czy bardziej plus biorąc pod uwagę poprzedni sezon? W przeciwieństwie do 2021 roku, gdy gdańszczanie podpisali kontrakty z pięcioma zawodnikami U-24, teraz w kadrze są tylko Wiktor Trofimow, Piotr Gryszpiński i Drew Kemp, który miał podpisaną dłuższą umowę. Gdańszczanie nie wykorzystali możliwości ściągnięcia młodych talentów z Europy, choć eWinner 1. Liga wiele w tym nie pomaga - ekstraligowcy mają ligę U-24, drugoligowcy mogą wystawić młodego obcokrajowca jako juniora, a perspektywa jazdy u gdańszczan z numerem 8 nie przekonała nikogo z zagranicy.

Kadra:

Imię i nazwisko Kraj Rok urodzenia Średnia bieg. w 2020 roku Średnia bieg. w 2021 roku
Adrian GałaPolska19951,7461,576
Jakub JamrógPolska19911,400 (Ekstraliga - niekl.)1,951
Rasmus JensenDania19931,8711,808
Wiktor KułakowRosja19952,3612,167
U24:
Piotr Gryszpiński (U23)Polska20000,7331,255
Drew Kemp (U23)Wielka Brytania2002-0,400 (niekl.)
Wiktor Trofimow jr (U23)Polska19991,182 (Ekstraliga)1,500
Juniorzy:
Kamil MarciniecPolska20010,6580,222 (Ekstraliga - niekl.)

Menedżer: Eryk Jóźwiak

Przychodzą: Marciniec (Toruń), Gała (Bydgoszcz), Trofimow (Rybnik) Odchodzą: Fienhage (Piła), Gruchalski (Łódź), Kajbuszew (Poznań), K.J.Pedersen (Poznań), Pieszczek (Rybnik), Szczotka (Gorzów), Szulist

Czytaj także: Honorowy prezes i senator myśli o końcu kariery Apator Toruń już wcześniej miał chrapkę na Patryka Dudka

Źródło artykułu: