Żużel. W Wandzie nie zarobił grosza, a teraz nie ma kasy na karę. Nie zapłaci, nie pojedzie

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Wojciech Lisiecki
WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Wojciech Lisiecki
zdjęcie autora artykułu

Wojciech Lisiecki rok temu jeździł w Wandzie. Nie zarobił ani grosza, ale w jednym z meczów dostał żółtą kartkę, za którą musi zapłacić do kasy związku. Nie ma jednak z czego. Problem w tym, że bez wpłaty nie zostanie potwierdzony do nowego klubu.

Mamy kolejną ofiarę prezesa Speedway Wandy Kraków Pawła Sadzikowskiego. Chodzi o Wojciecha Lisieckiego, który w sezonie 2019 jeździł charytatywnie w krakowskim klubie. Charytatywnie, bo nie dostał praktycznie ani grosza. Chciałby jednak kontynuować karierę. Problem w tym, że nie może być potwierdzony do Stainer Unii Kolejarza Rawicz, bo nie zapłacił kary za żółtą kartkę, którą dostał, jeżdżąc w Wandzie. - Nie ma z czego - mówi nam Krzysztof Cegielski, szef stowarzyszenia zawodników Metanol.

- Sprawa Lisieckiego, to jest temat do poważnej analizy - uważa Cegielski. - Wanda rok temu miała licencję nadzorowaną, do maja miała spłacić stare długi. Nie tylko tego nie zrobiła, ale narobiła kolejnych. Zawodnicy tacy jak Lisiecki musieli się stawiać na kolejne spotkania, bo w razie odmowy groziły im kary. Skończyło się tym, że Lisiecki w barwach Wandy dostał kartkę, za którą teraz musi zapłacić, żeby móc jeździć dalej. Pytanie, z czego ma zapłacić, skoro zarabiał tylko na papierze.

Czytaj także: On nie dał się nabrać na kroplówkę. Woli mięso

- Przepisy teoretycznie sprzyjają zawodnikom, bo jak klub nie rozliczy w 60 dni faktury, to żużlowiec może rozwiązać kontrakt i poszukać nowego pracodawcy - komentuje Cegielski. - Tyle że w takich klubach jak Wanda mamy sytuacje, w których prezes przychodzi do zawodników i prosi, żeby nie wystawiali faktur, bo teraz nie ma kasy, ale będzie miał za chwilę. Poza graniem na zwłokę działaczy mamy też obawy samych żużlowców. Wystawienie faktury wiąże się z obowiązkiem zapłacenia podatku i VAT-u. Czasem są to spore sumy. Z czego je zapłacić, jak w kieszeni pusto.

Cegielski mocno zaangażował się w ratowanie kariery Lisieckiego. Mówi, że gdyby Zespół ds. Licencji bardziej przycisnął Wandę, to być może nie byłoby tych problemów. W PZM zdają się rozumieć racje szefa stowarzyszenia. Inna sprawa, że związek od lat ma dylemat, jak postępować z klubami, które mają długi. Ośrodków jest mało, a zawsze istnieje obawa, że w razie radykalnych działań drużyna zniknie z mapy na dobre. Wydaje się jednak, że darowanie kary Lisieckiemu byłoby krokiem we właściwym kierunku.

Czytaj także: Dudek nie ma żadnych dobrych rad dla Drabika

ZOBACZ WIDEO Żużel. #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’a

Źródło artykułu:
Czy PZM powinien darować Lisieckiemu karę za kartkę?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (16)
avatar
RECON_1
11.02.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
I pewnie mu ja zawiesza/anuluja a przy okazji sie wybiela jacy to dobrzy działacze.  
avatar
Spasiony Lampart
11.02.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Licencje nadzorowane to fikcja. Jakim cudem Piła i Wanda dostały licencję na 2019? A no pewnie tylko po to żeby nie było 5 ciu drużyn. Ciesielski Ty to masz tupet sam zabiegaleś o licencję dla Czytaj całość
avatar
Siwy nh
10.02.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
A ta kara też nie była normalna bo nie pomylił torow! Ale faktycznie powinni mu odpuścić  
avatar
FeciuStartGN
10.02.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Dlaczego Lisek jest na fotce w barwach Startu Gniezno? Przeciez nie placili mu w Krakowie. W Gnieznie zawsze byl rozliczany co do zlotowki. Czytaj całość
avatar
Siwy nh
10.02.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Dramat ten Sadzikowski! Ile kosztuje taka kara?