Przed Grand Prix Polski: MotoArena im. Mariana Rosego

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Jednym z największych atutów MotoAreny jest tor zaprojektowany w taki sposób, aby żużlowcy mogli wyprzedzać się jak najczęściej. Potwierdzają to liczni zawodnicy, którzy zawsze chętnie wracają do Torunia, aby ścigać się na najnowocześniejszym żużlowym stadionie świata.

W tym artykule dowiesz się o:

MotoArena im. Mariana Rosego jest położona na obrzeżach Torunia. Budowa najnowocześniejszego obiektu żużlowego na świecie trwała 10 miesięcy i została sfinansowana z pieniędzy pochodzących z budżetu miasta oraz firmy, która wykupiła teren po byłym stadionie żużlowym. Pierwsze zawody rozegrane na toruńskim stadionie odbyły się 3 maja 2009 roku podczas spotkania między Unibaksem a Unią Leszno, które wygrali gospodarze.

Toruński obiekt jest wyjątkowy z wielu względów. Przy projektowaniu toru pomagał Ole Olsen i Per Jonsson, dzięki czemu jest idealny do walki. Jego długość to 325 metrów. Szerokość na prostych wynosi 12 metrów zaś na łukach 18 metrów. Liczba miejsc siedzących to 15,5 tysiąca. Dodatkowo na poziomie wejściowym wyznaczono 3 tysiące miejsc stojących.

Pierwszy rekord toru należał do Leigh Adamsa (58.06 s.), który otrzymał za ten wyczyn czek od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego w wysokości pięciu tysięcy złotych. Kilka tygodni później, podczas spotkania VIII rundy Speedway Ekstraligi rekord toru padał aż trzykrotnie. Najpierw wynik Australijczyka startującego w barwach leszczyńskiej Unii poprawił Ryan Sullivan (57,84 s.). Bieg później jeszcze lepszy czas uzyskał Adrian Miedziński (57,72 s.), jednak radość torunian nie trwała długo, ponieważ w kolejnej gonitwie najlepszy czas na toruńskim torze uzyskał Tomasz Gollob (57,63 s.). 13 września 2009 roku w pojedynku między Unibaksem Toruń a Włókniarzem Częstochowa padł nowy rekord toru, który należy do Ryana Sullivana (57,26 s.).

Od 23 maja 2010 roku rekordzistą toruńskiego owalu ponownie jest Tomasz Gollob (57,07s.). Najlepszy polski żużlowiec uważa, że MotoArena jest miejscem, w którym żużlowcy mają okazję do walki na torze. - Nawierzchnia na tym torze jest wspaniała, dzięki czemu jest dużo walki. Można jeździć tutaj zarówno po zewnętrznej jak i po wewnętrznej. Jest dużo dobrych ścieżek. Nie tylko polskiemu zawodnikowi stadion Unibaksu Toruń przypadł do gustu. - Uwielbiam toruński tor. Jest techniczny, ale ma wiele ścieżek i można mijać rywali na dystansie. To jest bardzo ekscytujące, gdy wyprzedzasz przeciwników na pełnej szybkości - powiedział Tai Woffinden.

W październiku minionego roku, toruńskie władze podpisały umowę w sprawie organizacji zawodów z cyklu Grand Prix. Przez pięć najbliższych lat na MotoArenę będą zjeżdżać kibice żużla z całego świata, aby podziwiać najlepszych jeźdźców naszego globu.

Przez ostatni rok na Motoarenie odbyło się wiele imprez sportowych, a dokładnie finały Indywidualnych Mistrzostw Polski, Drużynowych Młodzieżowych Mistrzostw Polski, Drużynowych Mistrzostw Polski i Klubowego Pucharu Europy. Ponadto na stadionie im. Mariana Rosego miał miejsce koncert zespołu Perfekt podczas zakończenia Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych.

Po obecnym sezonie ruszą prace związane z całkowitym zadaszeniem stadionu, które pozwoli organizować zawody żużlowe bez względu na stan pogody. Sfinansowanie tejże inwestycji pochłonie około 13,5 mln złotych, które miasto już zarezerwowało w swoim budżecie. Dodatkowo zostanie wybudowany nowy parking w pobliżu MotoAreny.

Dane:

Długość toru: 325 m

Szerokość toru: 12 m na prostych, 18 m na łukach

Długość prostych: 62 metry

Promień łuków: 31 m

Nawierzchnia: granitowa

Pojemność stadionu: 15 500 i 3000 miejsc stojących

Oświetlenie: tor 1200 lux, płyta 1000 lux (umieszczone pod dachem)

Rekord toru: 57,07 s. - Tomasz Gollob (Caelum Stal Gorzów Wlkp.) 23.05.2010 r. - mecz Unibax Toruń - Caelum Stal Gorzów Wlkp.

Adres: ul. Pera Jonssona 7, 87-100 Toruń

Plan dojazdu na Motoarenę

Plan stadionu

Wieżyczka sędziowska i trybuna główna

Widok na start z pierwszego łuku

Park maszyn

Pierwszy łuk

Trybuna główna

Zdjęcia: Łukasz Trzeszczkowski

Źródło artykułu: