Liga rosyjska w podsumowaniu

Wyjątkowe były tegoroczne zmagania o Drużynowe Mistrzostwo Rosji. W rozgrywkach uczestniczyły tylko 3 zespoły: SK Turbina Bałakowo, Wostok Władywostok i Mega Łada Togliatti.

Każda z ekip odjechała w całym sezonie 8 spotkań, czterokrotnie spotykając się z pozostałymi rywalami. Bez punktu na koncie ligę ukończył zespół z Togliatti. Drużyny z Bałakowa i Władywostoku pomiędzy sobą rozstrzygnęły sprawę mistrzowskiego tytułu. Obie drużyny wygrały po 6 spotkań, ale lepszy bilans małych punktów mieli jeźdźcy SK Turbiny.

W bieżącym sezonie w walce o DMR kluby mogły korzystać z usług tylko rosyjskich zawodników. Łącznie w rozgrywkach wystartowało 32 jeźdźców. Najwięcej punktów, dokładnie 100 i 4 bonusy uzyskał Grigorij Łaguta, który potrzebował na to 39 wyścigów. Bez zdobyczy punktowej sezon zakończyli Sergiej Sygryszew (Mega Łada) i Maksim Łobzenko (Wostok). Obaj jednak w meczach ligowych dostali szansę startu tylko w jednym biegu.

Najlepszym zawodnikiem ligi rosyjskiej w przeciągu całego sezonu był Emil Sajfutdinow, którego średnia biegopunktowa wyniosła 2,871.

W imprezach poza ligowych najciekawsza rywalizacja rozegrała się w Indywidualnych Mistrzostwach Rosji - z dorobkiem 14 punktów zwyciężył Renat Gafurow. Faworytem był jednak młodszy z braci Sajfutdinow, jednak defekt motocykla w pierwszym biegu pozbawił go szans na mistrzowski tytuł.

W kategorii młodzieżowców pod nieobecność Emila Sajfutdinowa zwyciężył Artiom Łaguta. W rywalizacji zawodników do 19. roku życia bezkonkurencyjny okazał się Andriej Kudriaszow. Ten młody zawodnik pokazał się z dobrej strony także w rozgrywkach ligowych. Powoli tym żużlowcem interesują się działacze polskich klubów.