Spółki Skarbu Państwa wydają fortunę. To najwięksi sponsorzy

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Patryk Wojdyło
WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Patryk Wojdyło
zdjęcie autora artykułu

Zaangażowanie spółek Skarbu Państwa w sport od dawna budzi kontrowersje. Państwowe firmy przyczyniają się do powstawania hegemonów. Nie inaczej jest w żużlu. Oto ranking spółek, które najmocniej angażują się we wspieranie speedwaya.

W tym artykule dowiesz się o:

Bank Pocztowy

W sezonie 2022 jednym ze znaczących sponsorów Abramczyk Polonii Bydgoszcz został Bank Pocztowy. Firma wtedy powróciła do wspierania "Gryfów" po dłuższej przerwie. - Mam nadzieję, że bank będzie towarzyszył klubowi, bo przypominam sobie, kiedy klub jeździł w pierwszej lidze, aspirował do Ekstraligi i wówczas go nie opuściliśmy. Teraz mam nadzieję, że będzie tak samo - mówiła wtedy Arleta Przeniosło-Bukowska, dyrektor departamentu zarządzania siecią sprzedaży Banku Pocztowego.

Ostatecznie bydgoszczanie w sezonie 2022 nie awansowali do PGE Ekstraligi, a logotypów Banku Pocztowego próżno szukać na stronie internetowej Polonii w zakładce "sponsorzy". Nie przekreśla to jednak dalszej współpracy obu stron.

Jastrzębska Spółka Węglowa i Polska Grupa Górnicza

Miasto Rybnik od lat kojarzy się z węglem, o czym świadczyć może człon ROW ("Rybnicki Okręg Węglowy") w nazwie klubu. Nie tak dawno "Rekiny" mogły liczyć na znaczące wsparcie PGG. Gigant węglowy miał swój udział w awansie zespołu do PGE Ekstraligi, a w sezonie 2020 pojawił się nawet w nazwie drużyny.

Nieco gorsza sytuacja finansowa na rynku węgla w roku 2021 doprowadziła do tego, że PGG zmniejszyła zaangażowanie w żużel. Mimo to, w ubiegłym sezonie loga PGG można było znaleźć na kombinezonach i motocyklach żużlowców ROW-u. Dodatkowo sponsorem "Rekinów" została Jastrzębska Spółka Węglowa. W tym przypadku zaangażowanie jest jednak dużo mniejsze, bo oczkiem w głowie JSW pozostaje siatkówka i klub z Jastrzębia-Zdroju rywalizujący pod nazwą Jastrzębski Węgiel.

Poczta Polska

Polski operator pocztowy w ostatnich latach również zaangażował się w promocję poprzez sport. Dotyczy to przede wszystkim imprez organizowanych przez firmę Speedway Events, zarządzaną przez Macieja Polnego. Dzięki temu jej logotypy można było zobaczyć m.in. na meczach reprezentacji Polski oraz turniejach indywidualnych.

Czytaj także: Słabość żużla. Ten raport powiedział prawdę

Enea

Jeszcze kilka lat temu Enea była sponsorem tytularnym najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju, o czym część kibiców może już nie pamiętać. Następnie koncern energetyczny zmniejszył swoje zaangażowanie w żużel. Ostatnio jednak logotypy firmy można ponownie coraz częściej zobaczyć podczas zawodów. Enea współpracuje m.in. ze Speedway Events, co przekłada się na jej wsparcie dla imprez organizowanych przez Macieja Polnego - dotyczy to m.in. Złotego Kasku, MPPK czy mistrzostw Europy do lat 23.

ZOBACZ Darcy Ward szczerze o porównaniach z Bartoszem Zmarzlikiem. "Od 2016 roku walczylibyśmy o tytuły"

Lotto

Totalizator Sportowy od lat wspiera polski żużel. Obecnie jest on sponsorem wybranych klubów PGE Ekstraligi i niższych klas, jego logotypy można też dostrzec podczas zawodów o mistrzostwo Europy rozgrywanych w ramach TAURON SEC, a także podczas wybranych imprez organizowanych przez Macieja Polnego. Kilka lat temu Lotto było też sponsorem tytularnym GP Polski na PGE Narodowym w Warszawie.

- Bardzo cieszymy się na współpracę z Totalizatorem Sportowym. To bardzo poważny i prestiżowy partner, podkreślający rangę żużlowych mistrzostw Europy - tak przed kilkoma laty współpracę z Lotto zachwalał Karol Lejman z firmy One Sport, która odpowiada za żużlowe mistrzostwa Europy.

Bogdanka

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. od wielu sezonów wspiera żużel w Lublinie. Na przestrzeni lat zmieniał się jedynie stopień zaangażowania firmy w "czarny sport". Był nawet okres, gdy "Koziołki" rywalizowały w lidze pod nazwą Lubelski Węgiel. Obecnie Bogdanka to ponownie jeden z poważniejszych partnerów Motoru Lublin.

Logotypy Bogdanki mogliśmy ostatnio oglądać m.in. u Jarosława Hampela, a podczas jednej z wizyt w Lublinie, doświadczony zawodnik wręczał swój kask wicepremierowi Jackowi Sasinowi.

- Bez takiej współpracy z podmiotami jak kopalnia Bogdanka nie byłoby możliwe uczestniczyć w rozgrywkach PGE Ekstraligi na tak wysokim poziomie. Wiadomo, że nasz sukces z tego sezonu będzie bacznie obserwowany przez kibiców. Będziemy robili wszystko, żeby obronić ten tytuł - mówił ostatnio Jakub Kępa, po tym jak podpisano umowę z Bogdanką na sezon 2023.

Tauron

Kolejna z firm energetycznych, która ma bardzo długą historię w sporcie żużlowym. Przed dekadą Tauron poważnie wszedł w finansowanie Unii Tarnów, co pomogło "Jaskółkom" w zbudowaniu konkurencyjnego składu i zdobyciu mistrzostwa Polski. Wówczas spółka energetyczna znajdowała się nawet w nazwie drużyny.

W ostatnich latach Tauron pozostawał partnerem tytularnym mistrzostw Europy (SEC), przyczyniając się do promocji marki również poza granicami kraju. Najbliższy sezon ma przynieść powrót firmy do PGE Ekstraligi, bo z nieoficjalnych informacji wynika, że zostanie ona sponsorem tytularnym żużlowców Włókniarza Częstochowa.

Grupa Azoty

Kolejna z firm mocno kojarzonych z żużlem. Przez lata Azoty stanowiły o sile Unii Tarnów, przyczyniając się do sukcesów "Jaskółek" w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jednak w ostatnim okresie zaangażowanie firmy w tarnowski speedway zmalało. W zamian potentat chemiczny postawił na Motor Lublin, co pozwoliło na powstanie giganta, który w roku 2022 zdobył pierwsze w historii mistrzostwo Polski, a przed sezonem 2023 ściągnął do siebie Bartosza Zmarzlika.

Czytaj także: Państwowe spółki wydadzą więcej na sport?

Orlen

Największy mecenas polskiego sportu, który coraz mocniej zaangażowany jest w żużel. Firma Anwil, która wchodzi w skład grupy Orlen, została przed kilkoma laty głównym sponsorem żużlowej reprezentacji Polski. Po tym jak Bartosz Zmarzlik został mistrzem świata, gigant paliwowy docenił osiągnięcia żużlowca i zaprosił go w szeregi Orlen Teamu i objął indywidualnym kontraktem sponsorskim, który uważany jest za najwyższy w historii tego sportu.

Obecnie Orlen angażuje się też w organizację turnieju o Grand Prix Polski na PGE Narodowym, będąc tytularnym partnerem tego wydarzenia. Firma jest też powiązana z Cellfast Wilkami Krosno - w zeszłym roku krośnianie promowali firmę w zawodach młodzieżowych, po tym jak Orlen wsparł szkółkę prowadzoną przez Wilki. Niedawno prezes Grzegorz Leśniak nie wykluczał, że współpraca w sezonie 2023 zostanie rozszerzona.

PGE

Wieloletni i sprawdzony partner polskiego żużla. Koncern energetyczny został sponsorem tytularnym Ekstraligi w roku 2015. Od tego momentu umowę kilkukrotnie przedłużano, a pieniądze wpłacane przez PGE stanowią spory zastrzyk gotówki dla klubów. Obecny kontrakt wygasa z końcem 2023 roku.

- Zarówno PGE jak i PGE Ekstraliga to dwie uznane marki. PGE jest największą firmą energetyczną w Polsce, a PGE Ekstraliga to najlepsza żużlowa liga świata. Zaangażowanie PGE w sponsoring PGE Ekstraligi poszerza grupę odbiorców i wzmacnia siłę marki PGE - tak mówił w roku 2020 Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna, gdy podpisywano kontrakt ze Speedway Ekstraligą.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty