Żużel. Fakty i liczby. Złoty Motor zdobył 1000 punktów. Słaba runda play-off Patryka Dudka

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Krzysztof Konieczny / Na zdjęciu: Mikkel Michelsen (w zółtym) i Maksym Drabik (w białym)

Motor Lublin zdobył złoto w PGE Ekstralidze z dorobkiem 1000 punktów biegowych w 20 meczach. Zaskakujące wyniki w fazie play-off zanotował Patryk Dudek. Wręcz fenomenalne za to Bartosz Zmarzlik. On w tej rundzie zdobył ponad 100 punktów!

Fakty i liczby, czyli statystyczna pigułka po rundzie finałowej PGE Ekstraligi.

***

1 - tyle razy Bartosz Zmarzlik dojechał do mety na ostatnim miejscu w tym sezonie. Miało to miejsce... w drugim biegu pierwszego meczu. Od tamtej pory najlepszy zawodnik na świecie 104 gonitwy z rzędu kończył na punktowanej pozycji.

3 - tyle medali Drużynowych Mistrzostw Polski zdobył w swojej historii Motor Lublin. Do srebrnych z 1991 i 2021 roku dorzucił właśnie złoty.

4 - tyle srebrnych krążków w lidze polskiej zdobył Szymon Woźniak. Jeździec Moje Bermudy Stali Gorzów nigdy jeszcze nie był złotym medalistą, w dorobku ma jeszcze jeden brąz.

5 - z tyloma klubami drużynowe mistrzostwo kraju zdobył Jarosław Hampel. Więcej o tym niezwykłym osiągnięciu 40-letniego zawodnika klubu z Lublina piszemy TUTAJ.

12 - tylu zawodników zakończyło zmagania ze średnią biegową minimum 2,000. Szczegółowe statystyki PGE Ekstraligi zobaczysz TUTAJ.

13 - tyle klubów w historii DMP zdobyło tytuł. Motor Lublin dokonał tego po raz pierwszy. Więcej na ten temat wraz z tabelą medalową wszech czasów przeczytasz TUTAJ.

17 - tyle tzw. literek zebrał w całym sezonie ZOOleszcz GKM Grudziądz, co jest najwyższym wynikiem ze wszystkich ekip, choć odjechał tylko 14 spotkań. Złożyło się na to: 6 defektów, 3 upadki, 7 wykluczeń i 1 taśma.

26 - tyle bonusów zdobył w tegorocznej kampanii Patryk Dudek, co jest najlepszym wynikiem.

34 - tyle razy na czwartym miejscu do mety dojechał w tym roku Patrick Hansen. Żaden inny zawodnik w lidze nie czynił tego częściej od Duńczyka.

60 - tyle spotkań na poziomie ekstraligowym odjechał dotąd Robert Lambert. Lider For Nature Solutions Apatora Toruń startuje na nim od roku 2019. Zdobył od tego czasu 571 punktów.

68 - tyle biegów wynikiem 5:1 wygrały w tym roku Motor i zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa, co jest najlepszym wynikiem ze wszystkich drużyn. Lublinianie jako jedyni dokonali tego minimum raz w każdym spotkaniu w sezonie.

72 - tylu zawodników wystąpiło w przynajmniej jednym biegu w PGE Ekstralidze 2022.

102 - tyle punktów biegowych i 3 bonusy w rundzie play-off zdobył Bartosz Zmarzlik. Wystąpił w 6 meczach, co daje średnio na jeden aż 17 "oczek"! Średnia biegowa lidera Stali w decydującej o medalach fazie wyniosła z kolei zawrotne 2,763.

125 - tyle biegów odjechał Robert Lambert w sezonie 2022 w Polsce. Brytyjczyk okazał się najbardziej zapracowanym żużlowcem w polskiej lidze. Ponadto w XXI wieku nikt nie pojechał podczas jednej kampanii w aż tylu gonitwach.

150 - tyle wygranych wyścigów w ekstraligowej karierze ma w dorobku Mikkel Michelsen. Duńczyk wystąpił w 450 biegach, czyli średnio co trzeci kończy na pierwszym miejscu.

284 - tyle punktów biegowych (278) i bonusowych (6) zgarnął w tym sezonie Bartosz Zmarzlik.

1000 - tyle punktów w 20 meczach tego sezonu zdobył Motor Lublin.

1800 - tyle punktów biegowych zdobył Fredrik Lindgren w całej karierze w PGE Ekstralidze. Szwed ma za sobą w niej 14 sezonów, w których pojechał w 217 meczach i 1066 wyścigach.

1900 - to z kolei dorobek punktowy Patryka Dudka w polskiej lidze. Wychowanek klubu z Zielonej Góry od 2009 roku zdobył tyle w 229 meczach i 1105 wyścgiach.

1,559 - tyle wyniosła średnia biegowa Patryka Dudka w fazie play-off. To spory zawód i obniżka dyspozycji, biorąc pod uwagę, że w rundzie zasadniczej legitymował się on wynikiem 2,174.

ZOBACZ Historyczny sezon Zmarzlika. Prezes klubu wskazał kluczowy aspekt formy mistrza

Czy należało się spodziewać tak dobrej postawy Roberta Lamberta w sezonie 2022 w PGE Ekstralidze?