Zimowa Uniwersjada - medalowa sobota w Harbinie

Trzy medale 24. Zimowej Uniwersjady zdobyli w sobotę w Harbinie reprezentanci Polski. Na podium stanęli: Luiza Złotkowska, Marcin Bachleda i Marcin Bocian.

Wicemistrzami studenckich igrzysk zostali Marcin Bachleda (AZS AWF Katowice) na skoczni K-90 i student SGGW Warszawa Marcin Bocian w snowcrosie. W łyżwiarskim wyścigu na 3000 m Luiza Złotkowska, studentka AWF Kraków, która miesiąc temu po raz pierwszy została mistrzynią kraju w wieloboju, wywalczyła brązowy medal - pierwszy dla Polski w tej imprezie, 104. w ogólnym dorobku polskich sportowców w zimowych uniwersjadach i drugi w łyżwiarstwie szybkim. Dwa lata temu Katarzyna Wójcicka wróciła z Turynu ze srebrnym krążkiem.

Pozostałe miejsca Polek na dystansie 3000 m: 20. Ewelina Przeworska i 21. Hanna Cudzich-Chowaniec (obie AWF Kraków).

Po pierwszej serii skoków narciarskich Marcin Bachleda był trzeci z odległością 97 m. W drugiej student katowickiej AWF miał najdłuższy skok - 96,5 m. To drugie uniwersjadowe srebro Bachledy. W 2005 roku w Innsbrucku był drugi w konkursie drużynowym. - Oddałem dwa dobre, równe skoki. Mogłem powalczyć o złoto, jednak warunki pogodowe niezbyt dopisały. W zawodach było kilku dobrych zawodników z poziomu Pucharu Świata - powiedział Bachleda.

Pozostali Polacy, także studenci AWF Katowice, uplasowali się na dalszych pozycjach: 18. był Tomisław Tajner (88 i 86,5 m), a 21. Tomasz Pochwała (90,5 i 82,5 m).

W finale snowcrossu - sensacja! Srebrny medal wywalczył Marcin Bocian (przegrał tylko z Austriakiem Andreasem Lauseggerem). To największy sukces w karierze 22-letniego studenta SGGW Warszawa i zawodnika AZS Zakopane, który ma w dorobku tylko trzy starty w zawodach Pucharu Świata.

Mateusz Ligocki (AWF Kraków), mimo kontuzji, jechał do Harbinu po złoto. Przebrnął przez 1/8 finału, ale nie zdołał zakwalifikować się do półfinału i zajął dziewiąte miejsce. Na jedenastym uplasował się Jan Poniński (AWF Poznań). W gronie snowboardzistek siódma była Paulina Woźniak, a jedenasta Agata Buga (Uniwersytet Warszawski).

Pierwsze wyścigi biathlonowe na 20 km zdominowali Rosjanie, którzy zdobyli trzy medale (obydwa złote). Dziesiąte miejsce zajął Łukasz Witek, a trzydzieste pierwsze Grzegorz Bril (obaj AWF Katowice). W gronie kobiet, które miały do pokonania dystans 15 km, na ósmej pozycji rywalizację ukończyła Magdalena Nykiel (AWF Wrocław).

W trzecim dniu curlingowych zmagań Polki przegrały z Chinkami 3:13 oraz z Kanadyjkami 5:7 i są obecnie sklasyfikowane na miejscach 7-9.