Nagroda "Skieur d'Or" dla Ivicy Kostelica

Zgodnie z wieloletnią tradycją pod koniec października, tuż przed pierwszymi zawodami o Puchar Świata w nowym sezonie, dziennikarze zajmujący się narciarstwem alpejskim wybierają zawodnika, który otrzyma specjalną nagrodę - "Skieur d’Or". Za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w ostatniej edycji pucharowego cyklu tym razem wyróżniony został Ivica Kostelić.

Daniel Ludwiński

Nagroda dziennikarzy ma w środowisku narciarskim znaczenie bardzo prestiżowe. Od kilku lat ma podwójną nazwę - oprócz tradycyjnej "Skieur d’Or" zwana jest również "Serge Lang Trophy" na cześć francuskiego działacza, który był pomysłodawcą zawodów o Puchar Świata. W czwartek ogłoszono, że nagrodę za sezon 2010/2011 otrzyma Ivica Kostelić, na którego zagłosowała ponad 1/3 wszystkich żurnalistów biorących udział w plebiscycie. Kolejne lokaty pod względem ilości głosów zajęli Maria Riesch-Hoefl, Christof Innerhofer oraz Didier Cuche.

Nagrodzony Ivica Kostelić przez lata kojarzony był głównie jako brat swojej słynnej siostry Janicy. Choć od dawna zaliczany był do światowej czołówki i miał w swym dorobku medale mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich to jego talent na dobre eksplodował dopiero w ostatnim sezonie, gdy Kostelić zwyciężył w zawodach pucharowych siedmiokrotnie i triumfował również w klasyfikacji generalnej cyklu. Według Aksela Lunda Svindala, jednego ze swych najgroźniejszych rywali, Chorwat jest faworytem do wygranej również w nowym sezonie.