Marit Bjoergen mistrzynią Norwegii, medal Thomasa Alsgaarda!

Marit Bjoergen z ogromną łatwością pokonała wszystkie rodaczki i pewnie triumfowała w biegu na 10 kilometrów stylem klasycznym na mistrzostwach Norwegii. W rozegranym chwilę później biegu mężczyzn na dystansie piętnastu kilometrów triumfował Eldar Roenning. Nie mistrzowie zwrócili jednak na siebie największą uwagę - trzecie miejsce wśród panów zajął bowiem legendarny Thomas Alsgaard, który oficjalnie skończył karierę... w 2003 roku i od tego czasu startuje tylko okazjonalnie.

Daniel Ludwiński
Medal Thomasa Alsgaarda, jednej z największych postaci w całej historii narciarstwa biegowego w Norwegii, to niespodzianka. Po mistrzostwach świata w Val di Fiemme w 2003 roku postanowił on bowiem rozstać się ze sportem, choć wciąż był na szczycie. W sezonie 2007/2008 Alsgaard wrócił na trasy, jednak nie walczył już w Pucharze Świata, a tylko w FIS Marathon Cup. W biegach długodystansowych startuje do dziś, był nawet piąty w Biegu Wazów i drugi w Jizerskiej Padesatce, jednak są to występy okazjonalne i Alsgaard nierzadko opuszcza poszczególne biegi - częściej można go zobaczyć jako eksperta norweskiej telewizji NRK. Przed rokiem dawny król tras wystąpił na mistrzostwach Norwegii i w tym roku postąpił podobnie. Czwartkowy start na 15 kilometrów stylem klasycznym w Steinkjer zakończył się dla niego wspaniale - Alsgaard zdobył brązowy medal. Niegdysiejszy mistrz w wieku 39 lat pokonał zdecydowaną większość znacznie młodszych rodaków, na co dzień członków kadry, i musiał uznać wyższość tylko Eldara Roenninga i Martina Johnsruda Sundby'ego. Alsgaard przez cały dystans toczył zacięty bój ze Sjurem Roethe, który jednak osłabł w końcówce, co oznaczało medal dla weterana. Wcześniej na trasie 10 kilometrów, także stylem klasycznym, swoje rodaczki dosłownie znokautowała Marit Bjoergen. Wiceliderka klasyfikacji generalnej była faworytką i zapewne mało kto zakładał, że nie wygra, jednak jej przewaga i tak robi wrażenie. Druga Kristin Stoermer Steira straciła bowiem do Bjoergen aż minutę i dziesięć sekund, co jest różnicą bardzo dużą jak na ten dystans. Jeszcze więcej potraciły kolejne biegaczki - Vibeke Skofterud minutę i siedemnaście sekund, Therese Johaug ponad półtorej minuty. Astrid Jacobsen przegrała z Bjoergen o ponad dwie minuty, a i tak wystarczyło to jej do zajęcia piątej lokaty. Czwartkowe biegi rozpoczęły mistrzostwa Norwegii, które potrwają aż do niedzieli. Wyniki biegu pań na 10 km stylem klasycznym: