Dario Cologna nowym liderem Tour de Ski mężczyzn

Zdjęcie okładkowe artykułu: Na zdjęciu: Dario Cologna
Na zdjęciu: Dario Cologna

Szwajcar Dario Cologna jest nowym liderem cyklu Tour de Ski. Zwycięzca tej imprezy z sezonu 2008/2009 był najlepszy na drugim etapie Touru w Oberhofie i objął prowadzenie w klasyfikacji łącznej zawodów. Różnice w czołówce cały czas są jednak bardzo niewielkie. Polacy zajmują odległe lokaty.

Wkrótce po starcie sobotniego biegu mężczyzn na 15 km stylem klasycznym na dochodzenie Aleksiej Pietuchow, wicelider po prologu, dogonił Marcusa Hellnera i obydwaj samodzielnie prowadzili. Rosjanin szybko nie wytrzymał jednak tempa i został za plecami Szweda, lecz ten jeszcze przez kilka kilometrów uciekał przed rozciągniętą bardzo liczną grupą rywali. Hellner robił co mógł, jednak w pewnym momencie musiał spasować, gdyż biec samemu zawsze jest trudniej niż wtedy, gdy jest się w grupie, a na czele pościgu co chwilę tempo narzuca ktoś inny.

Gdy Szwed został już złapany aż do końca nikt nie zaryzykował już ataku. Rozciągnięta grupa, swoisty wąż narciarzy, biegła razem już do końca, jednak w czołówce emocji i tak nie brakowało. Gdy do mety pozostawało już tylko półtora kilometra z dalszej pozycji do przodu przeciskać się zaczął Petter Northug, który został wcześniej w trzeciej dziesiątce. Tempo grupy było na tyle duże, że zyskanie każdej pozycji było trudne, jednak Norweg szalał na trasie i przedzierał się do przodu wyprzedzając kolejnych biegaczy. Finisz Northuga był jednak nieco spóźniony i skończyło się na piątym miejscu.

Zwycięzcą biegu został tymczasem Dario Cologna. Szwajcar, zwycięzca Tour de Ski z sezonu 2008/2009, w końcówce objął prowadzenie i zachował tyle sił, że długi finisz przyniósł mu spodziewany efekt. Dzięki zwycięstwu w biegu na dochodzenie Cologna został także liderem całego Touru. Na drugim miejscu finiszował Devon Kershaw z Kanady, a na trzecim Aleksander Legkow z Rosji.

Nasi reprezentanci nie liczyli się w walce o czołowe miejsca. Maciej Kreczmer ruszył na trasę z pięćdziesiątego szóstego miejsca zajmowanego po prologu i zyskał na trasie dwanaście lokat. Jego strata na trasie powiększała się jednak systematycznie i na mecie Polak był ponad półtorej minuty po Cologni. Mariusz Michałek, drugi z naszych reprezentantów, nie dał rady utrzymać się nawet w drugiej grupie i ukończył bieg jako sześćdziesiąty piąty, ponad cztery minuty po zwycięzcy.

-> Zobacz klasyfikację generalną Pucharu Świata Wyniki biegu na dochodzenie mężczyzn na 15 km stylem klasycznym: